У 2020 році Черкаська археологічна експедиція Інституту археології НАН України (керівник – старший науковий співробітник відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я Інституту археології НАН України к.і.н. Дмитро Куштан) проводила науково-рятівні археологічні дослідження на території Черкас.
До робіт долучились і співробітники Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини, Черкаського обласного краєзнавчого музею, Центру вивчення пам’яток археології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, студенти-практиканти цього закладу вищої освіти, а також волонтери.
Черкаси – місто з багатовіковою історією. Розкриття таємниць його передісторії, появи та ранньої історії неможливе без археологічних досліджень. Так сталося, що останні масштабні розкопки в місті проводилися майже два десятиліття тому. І ось, нарешті, у 2020 році з’явилася можливість здійснення таких досліджень на пам’ятках, розташованих у середмісті – могильнику Черкаси-Центр, а також замчищі та посаді пізньосередньовічного часу.
Під час археологічних розкопок на периферії могильника черняхівської культури Черкаси-Центр (за адресою: вул. Остафія Дашковича, 7) було уточнено північну межу могильника, а також виявлено окремі археологічні знахідки інших часів. Зокрема, вперше в історії археологічних досліджень у Черкасах археологи дослідили гончарний горн першої половини XVIII століття. Крім вивчення конструкції горну, в результаті розкопок отримано колекцію керамічних виробів ранньомодерного часу – посуду та пічних кахлів.
Розчищення гончарного горна, виявленого на вул. О. Дашковича, 7 (робочий момент) |
Гончарний горн першої половини XVIII ст. (знахідка з вул. О. Дашковича, 7) |
Керамічний посуд із гончарного горну
|
Уламки пічних кахлів із гончарного горну
|
Уперше за всю історію археологічних досліджень у Черкасах відбулися також масштабні розкопки в районі Дзеленьгори – місці, з якого розпочалась історія міста. Саме тут, на зручному мисі корінного берега Дніпра, після 1362 року було засновано прикордонний форпост – Черкаський замок, покликаний обороняти південні кордони Великого князівства Литовського. Сьогодні ще можна побачити залишки рову, що обмежував територію первинного замку з напільного боку, – узвіз Старособорний.
Розкопки на Дзеленьгорі (на Старособорному узвозі, 32/1) засвідчили доволі високу насиченість культурного шару археологічними об’єктами, попри численні пізні перекопи. У значній кількості тут представлені матеріали зарубинецької (кінець ІІІ ст. до н. е. – середина І ст. н. е.) та черняхівської (кінець ІІI – початок V ст. н. е.) культур, які належать до передісторії Черкас. Переважно це фрагменти керамічного посуду.
Фрагменти керамічного посуду черняхівської культури, знайдені на
|
Важливою є знахідка кераміки кінця XIV – початку XV ст., яка маркує час появи міста. Більшість же виявлених об’єктів (напівземлянка, господарчі ями) датуються періодом функціонування тут Черкаського замку (друга половина XV – початок XVII ст.). Знахідки представлені керамічним посудом, прикрасами (персні, ґудзик), монетами, залізними знаряддями тощо.
Наступна ділянка – на вулиці Байди Вишневецького, 2 – розташована поруч із Дзеленьгорою (за ровом старого замку). Це територія, яка увійшла до меж нового «литовського» замку, перебудованого і збільшеного у 1549 році.
Розкопки на вул. Б. Вишневецького, 2 (робочий момент) |
Культурний шар на цій ділянці також серйозно постраждав через пізні перекопи. Незважаючи на це, вдалося виявити археологічні матеріали, що належать до передісторії міста (переважно зарубинецької культури).
Керамічний посуд зарубинецької культури з вул. Б. Вишневецького, 2,
|
Орнаментоване прясельце зарубинецької культури з вул. Б. Вишневецького, 2
|
Так само присутня кераміка кінця XIV – початку XV ст. Більшість же виявлених об’єктів відносяться до другої половини XVI – початком XVII ст. – часу функціонування тут пізньосередньовічного Черкаського замку. Особливо дослідники відзначають велику споруду-напівземлянку, котлован якої мав розміри 7х5,50 м. Віднайдені цікаві матеріали – керамічний посуд, пічні кахлі, вироби із заліза, кольорових металів, скла, нумізматичні знахідки.
Керамічний посуд з території Черкаського «литовського» замку
|
Керамічний посуд із території Черкаського «литовського» замку
|
Мідні персні з території Черкаського «литовського» замку
|
Рогові орнаментовані накладки та залізне вістря стріли з території
|
Срібні монети з території Черкаського «литовського» замку (вул. Б. Вишневецького, 2), XVI ст. |
Справжньою сенсацією для дослідників стали пічні кахлі другої половини XVI ст.: доти вважалося, що ця оздоба хатнього інтер’єру з’являється в Черкасах не раніше XVII ст.
Уламки кахлів із рослинним орнаментом з території Черкаського «литовського» замку
|
Уламок «портретної» кахлі з території Черкаського «литовського» замку
|
На цій само ділянці археологам траплялись і зовсім несподівані знахідки, зокрема бронзова медаль Першої Всеросійської олімпіади, що проходила в Києві у 1913 році. Ця спортивна нагорода походила із заповнення сміттєвої ями 1920-х–1930-х років.
Бронзова медаль Першої Всеросійської олімпіади в Києві (1913 р.).
|
Отже, у 2020 році Черкаська експедиція отримала нові важливі матеріали для вивчення передісторії та ранньої історії Черкас. Зокрема, вдалось уточнити межі поширення культурного шару окремих археологічних пам’яток у межах міста та отримати унікальні археологічні матеріали. Особливо важливими є результати археологічних досліджень, одержані під час розкопок в районі Дзеленьгори, де розташовувався найперший («литовський») Черкаський замок. Вони не лише дають нам уявлення про перші століття існування міста, а й укотре доводять хибність офіційної «дати» заснування Черкас – 1286 рік. Насправді ж, як свідчать археологічні знахідки, місто постало на століття пізніше: не раніше другої половини – кінця XIV ст., після битви на Синіх Водах (1362 р.).
* * *
«Наші розкопки тривали влітку і на початку осені, у вересні, тож погодні умови були в основному сприятливі, за винятком днів, коли трохи заважали дощі. Загальні враження від роботи залишилися дуже позитивні. В нас склався злагоджений колектив, працювали ми динамічно, чому значно сприяли цікаві археологічні знахідки, на деякі з яких ми навіть і не сподівалися, – розповів Дмитро Куштан у коментарі пресслужбі НАН України. – Дослідження проводилися не за державний кошт, а за кошт фізичних і юридичних осіб, у чиїй власності перебували ці ділянки. Річ у тім, що, згідно з чинним законодавством України у сфері охорони культурної спадщини, власник земельної ділянки, яка розташована на пам’ятці археології, може виконувати будь-які земляні чи будівельні роботи тільки після повного археологічного дослідження, яке він, до того ж, зобов’язаний профінансувати.
Цього року сподіваємося продовжити працювати в Черкасах. Адже середмістя Черкас надзвичайно цікаве в археологічному плані: там трапляються знахідки, які належать як до передісторії, так і до ранньої історії міста. Тобто є, що копати. Попри те, що культурний шар суттєво пошкоджений пізніми перекопами – фундаментами будинків ХІХ–ХХ ст.ст., сміттєвими ямами, траншеями комунікацій – тим не менш, у Черкасах збереглося дуже багато археологічних об’єктів. І, як засвідчили наші минулорічні розкопки, є сенс їх досліджувати».
Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України