Вже тиждень системно грабується пам’ятка археології місцевого значення – городище давньоруського часу в с. Русанів Броварського району. Це згадувана у літописі під 1147 р. Русотина, що входила до системи укріплень Переяславського князівства від кочовиків вздовж річки Трубіж.
Городище було обстежене під час розвідки М.П. Кучери у 1965 р. та занесене у реєстр пам’яток культурної спадщини у 1970 р. Воно має округлу форму, її діаметр складає 80 м, з кільцевим валом по периметру. Культурний шар 0,7–0,8 м завтовшки, за речовим матеріалом датується розлого – ХІ–ХІІІ ст. У тілі валу М.П. Кучерою були зафіксовані дерев’яні зруби, які являли собою основу укріплень, до яких зсередини примикали кліті військово-господарського призначення. Вони збереглися у обвугленому стані, – вочевидь городище припинило своє існування внаслідок ворожого нападу, який супроводжувався пожежею. На південь та північна відстані до 100 м від городища розташовується неукріплене поселення, охоронні межі якого чітко не визначені.
Ані на городищі, ані на поселенні стаціонарні археологічні дослідження не проводилися.
23 квітня на городищі пам’яткоохоронною інспекцією за присутності журналістів столичних телеканалів (2+2, ТСН, НТН, ZIK) зафіксовано 8 грабіжницьких ям розміром від 0,5×0,5 до 3,0×6,0 м глибиною до 1 м. «Копанки» мають чітку геометричну форму та орієнтовані стінками за сторонами світу, що вказує на певне знайомство «чорних копачів» з азами археологічної методики польових досліджень. Назавжди зруйновано кілька десятків квадратних метрів культурного шару городища, можливо втрачено унікальний археологічний матеріал.
https://www.youtube.com/watch?v=icse3xPFYJs&feature=youtu.be
http://ntn.ua/uploads/news/2018/04/23/0d5aea59719ca02e15fe77b6b8e30fdccae31e0f.mp4
http://ntn.ua/uploads/news/2018/04/23/a516e611a50809a3dce0f619c723edfe434cb3c5.mp4
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ahSl6Xv4vi0
Було викликано національну поліцію, дільничого та голову сільради. Патруль поліції, в свою чергу викликав слідчу групу, яка відразу зайнялася обмірами «копанок», фотофіксацією злочину, брала показання у свідків тощо, тобто всього необхідного для відкриття карної справи.
Співробітниками Київського обласного центру охорони і наукових досліджень пам’яток культурної спадщини наразі готуються документи про руйнацію пам’ятки, які будуть відправлені до Міністерства культури та місцевої влади.
Стежимо за розвитком подій і сподіваємося на те, що цей сумний прецедент приверне увагу владних структур та громадськості до постійного руйнування археологічних пам’яток в Україні.