4 листопада у центрі Праги на Градчанській площі відбулося відкриття виставки, присвяченої двом визначним археологам, життя яких було тісно пов’язано з Чехією та Україною.

На зображенні може бути: 4 людини, пам’ятник та на відкритому повітрі

Експозицію про українця Івана Борковського та чеха Вікентія Хвойку підготували науковці з Інституту археології АН Чехії в співпраці з Посольством України в Чехії за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ України та програми Strategie AV21. Над текстами виставки про Вікентія Хвойку працювали історики з Національного історичного музею України та Інституту археології Академії наук України. Матеріали про Івана Борковського підготували співробітники Інституту археології Чехії та Військового історичного інституту в Празі.

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди стоять, на відкритому повітрі та дерево

«Ми в посольстві кілька років працювали над ідеєю цією виставки, яка б розповідала про двох важливих і для Чехії, і для України особистостей – Івана Борковського і Вікентія Хвойку», – повідомив на відкритті посол України в Чехії Євген Перебийніс. Він також подякував Національному історичному музею України та Інституту археології АН Чехії за те, що підхопили цю ідею і взялися за підготовку проекту.

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди стоять, дерево та на відкритому повітрі

Вікентій Хвойка переїхав до Києва у другій половині ХІХ сторіччя, коли археологія як наукова дисципліна в Україні лише починала розвиватися. Попри те, що Хвойка теж був аматором в цій справі, йому вдалося за короткий час здобути фахове визнання в науковому середовищі не лише України, а й – як свідчить його багата кореспонденція – у всій Центральній Європі. Чех Хвойка став першовідкривачем кількох важливих історичних культур, найвідомішою з яких є трипільська культура.

На зображенні може бути: одна або кілька осіб, люди стоять та на відкритому повітрі

Набагато молодший Іван Борковський опинився в Чехословаччині після завершення Першої світової війни, усі жахіття якої він пройшов у складі двох армій – спершу австро-угорської, а згодом – української (УГА). Ще під час навчання почав цікавитися археологічними дослідженнями найбільшої міської середньовічної фортеці в Європі – Празького Граду, – де зрештою працював упродовж всієї своєї кар’єри. Борковський провів одні з найважливіших розкопок на Граді, які значною мірою збагатили знання про розвиток міста Праги та середньовічної Чехії загалом. Окрім цього, Іван Борковський вів активне життя в середовищі празьких українців. Два роки був ректором Українського вільного університету в Празі, брав активну участь у розбудові Музею визвольної боротьби України в Празі.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та на відкритому повітрі

«Я дуже вдячна посольству, яке змусило мене почати цікавитися Вікентієм Хвойкою, про якого ми, чеські археологи, майже нічого не знаємо. Водночас робота над проектом змусила нас зануритися в архіви й відкрити для себе багато нового про Івана Борковського, якого ми вважаємо своїм учителем, а також розвіяти кілька легенд, які були пов’язані з його особистістю. Один із наших співробітників обрав собі на наступний рік проект, пов’язаний із археологічними дослідженнями на території України – сподіваюся, кількість наших двосторонніх контактів буде зростати», – сказала на відкритті начальник відділу археологічних досліджень Празького Граду Інституту археології АН Чехії, кураторка виставки Яна Маржікова-Кубкова.

На зображенні може бути: 6 людей, люди стоять та на відкритому повітрі

Виставка, яка порушує також питання міграції, свободи наукової діяльності та культурних і наукових зв’язків між Україною та Чехією, триватиме в Празі до 30 листопада. Після цього її буде представлено в інших музеях Чехії, зокрема в рідному для Вікентія Хвойки Пардубицькому краї.

На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та на відкритому повітрі

Напередодні виставки, 18 жовтня 2021 року, в Академії наук у Празі відбувся науковий семінар, присвячений життю та археологічній діяльності Вікентія Хвойки та Івана Борковського, участь у якому взяли науковці з Чехії та України. «Сподіваюся, проект Хвойка-Борковський допоможе відновити втрачені контакти між археологами з Чехії та України та розпочати новий активний етап в історії наших спільних досліджень», – висловив сподівання директор Інституту археології Чехії Ян Маржік.

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та на відкритому повітрі

Photo: Zdeněk Žalský

Матеріали опублікували: Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze