18 вересня 2024 р. у Національному музеї Литви (Lietuvos nacionalinis muziejus) у м. Вільнюсі відкрилась Міжнародна виставка «Київська Русь. Витоки». 15 музеїв та установ із Польщі, Латвії, Литви, Німеччини, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Данії та України надали свої експонати. Виставка проходить під патронатом президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи. Важлива роль у експозиції належать матеріалам із музеїв України. Йдеться про Національний музей історії України, Археологічний музей ІА НАН України, Запорізький обласний краєзнавчий музей і Львівський історичний музей. Із Археологічного музею ІА НАН України на виставці представлені експонати із Шестовицького могильника, розкопок у м. Києві та нещодавно відкритого балтського могильника Острів, зокрема унікальні шийні гривни та фібули.

Концепція виставки: історія Русі 9—11 століть у взаємодії з народами країн Балтії, Північної Європи, Візантійської імперії. Організація цього заходу спонукає до зацікавлення та розуміння ранньої історії всієї Східної Європи, яка маловідома як в Литві так і у Європі загалом. Важливість цієї виставки полягає в тому, що вона спростовує імперські маніпуляції рф спрямовані на спотворення історії Русі та агресивних московитських претензіях на її спадщину. «Наші спроби дізнатися та зрозуміти більше про історію, засновану на надійних джерелах, можуть допомогти запобігти цьому. Також це може допомогти спростувати впровадження фальшивого наративу про те, що Україна не є частиною західної цивілізації» — акцентують у Національному музеї Литви.

Генеральна директорка Національного музею Литви Рута Качкуте повідомила, що 1 євро з кожного придбаного квитка буде передано чотирьом українським музеям, які надали експонати для виставки, для закупівлі реставраційного обладнання. Ця ініціатива продовжує акцію «Українській культурі нічим захищатися» («Ukrainos kultūra neturi kuo gintis»), організовану Національним музеєм Литви за підтримки Литовського національного радіо і телебачення (LRT) та громадської організації «Сильні разом», яка допомагає українським біженцям.

Виставка «Київська Русь. Витоки» — яскравий приклад підтримки України з боку литовського народу та політикуму, за що ми їм щиро вдячні.

Виставка триватиме до березня 2025 р.

 

Завідувачка Археологічного музею ІА НАН України к. і. н. Л. В. Кулаковська

 

KR vytoky afisha

KR vytoky kataloh 573

 

KR vytoky hryvna KR vytoky Ostriv 4

KR vytoky Ostriv 3 KR vytoky Ostriv 4