У травні 2023 року професор Вільнюського університету Д-р Г. Мотузайте-Матузевічуте обговорювала з головою сектору міжнародної співпраці Національного дослідницького інституту культурних цінностей Нара (NABUNKEN) (далі NNRICP (NABUNKEN)) Др-м Шинья Шода концепцію нового наукового проєкту. Серед іншого Д-р Г. Мотузайте-Матузевічуте запропонувала також розглянути перспективу співпраці з Інститутом археології НАН України (далі ІА НАН України). Під час дискусії, до якої долучився учений секретар ІА НАН України к. і. н. С. Теліженко, було прийнято рішення про налагодження співпраці з українською стороною. Вже у листопаді 2023 року керівниками NNRICP (NABUNKEN) та ІА НАН України був підписаний двосторонній меморандум порозуміння.

Під час обговорення концепцій майбутніх проєктів, було прийнято рішення про організацію ознайомчого візиту наукових співробітників ІА НАН України до Японії. Поїздка відбулася у січні 2024 року і проходила в рамках «Expert Exchange Project for the Protection of Cultural Heritage in the Ukraine War-Affected Areas».

За підтримки Агентства культурних справ при Міністерстві освіти, спорту, науки та технології Японії, компанія Daiichigosei Co.Ltd, яка спеціалізується на випуску археологічних інструментів, контейнерів для збереження та транспортування археологічних колекцій, передала для Інституту археології НАН України контейнери для збереження археологічних/антропологічних колекцій, а також Free Carrier, які призначені для переміщення контейнерів.

Упродовж 2024 року відбувалися активні консультації та дискусії між представниками ІА НАН України та NNRICP (NABUNKEN) за активної участі Д-ра Г. Мотузайте-Матузевічуте. В результаті обговорень були затверджені два проєкти.

Перший проєкт, який здійснюється за підтримки Агентства культурних справ при Міністерстві освіти, спорту, науки та технології Японії отримав назву «Collaboration for Protecting Ukrainian Archaeological Heritage in the Conditions of War / Співпраця заради захисту Української археологічної спадщини в умовах війни», розрахований на період з листопада 2024 р по березень 2025 р. і передбачає:
1. Допомогу у розбудові системи управління та передачі знань для того, щоб процес керування археологічними і антропологічними колекціями в ІА НАН України був більш ефективним;
2. Впровадження більш швидких пошукових, а також ударостійких та рухомих систем зберігання археологічних/антропологічних колекцій, які сприяють їх екстреній евакуації під час загострення воєнної ситуації;
3. Підвищення інтересу суспільства та наукових експертів Японії до ситуації зі збереженням культурної спадщини України.

На виконання проєкту передбачалося:
1. Запрошення експертів з України до Японії для представлення на публічному симпозіумі поточної ситуації зі збереженням археологічної спадщини України в умовах війни та ознайомлення з системою менеджменту в археологічних науково-дослідницьких центрах Токіо та Нара;
2. Підтримку археологічних і антропологічних фондів ІА НАН України шляхом передачі необхідних матеріалів для пакування та зберігання колекцій.

В рамках першого проєкту делегація ІА НАН України, з 15 по 23 січня 2025 року перебувала з робочим візитом у Японії. Склад делегації: директор Інституту археології, член-кореспондент НАН України Віктор Чабай; учений секретар, к. і. н. Сергій Теліженко, наукова співробітниця сектору наукові фонди відділу «Археологічний музей» к. і. н. Людмила Мироненко, старша наукова співробітниця відділу біоархеології, к. і. н. Олександра Козак та наукова співробітниця відділу археології Києва, к. і. н. Ольга Манігда.


1

Прибуття української делегації до Токіського аеропорту Ханеда (фото Shinya Shoda)

16 січня відбувся візит до компанії Daiichi Gosei Co.Ltd, де керуючий директор Ріоко Коно / Ryoko Kono разом із співробітниками ознайомила робочу групу з України з продукцією, яку випускає підприємство, а також провела екскурсію виробничими ділянками. Компанія спеціалізується на випуску продукції, призначеної для збереження та захисту культурних цінностей під час природних лих (землетруси, цунамі), а також різноманітного археологічного інвентаря, контейнерів для зберігання археологічних/антропологічних колекцій, виставкового та реставраційного обладнання. Під час тривалої дискусії, були визначені необхідні види продукції, які компанія у найближчий час відправить в Україну. Інформація про візит української делегації на сторінці компанії у Facebook.

 2

Вітальна листівка на вході до компанії Daiichigosei Co.Ltd (фото С. Теліженко)

3

Одна з виробничих ділянок компанії Daiichigosei Co.Ltd (фото С. Теліженко)

4

Наукова співробітниця ІА НАН України, к. і. н. Л. Мироненко дає інтерв’ю
журналістам Національної телекомпанії Японії NHK (фото С. Теліженко)

5

Спільне фото української делегації з керівником і співробітниками компанії Daiichigosei Co.Ltd (фото Shinya Shoda)

31

Українська делегація з керівництвом Ради освіти Фучу сіті (фото Fuchu City Education Board)

6

Семінар у Fuchu Lifelong Learning Center (фото Shinya Shoda)

17 січня. Знайомство з представниками освітньої ради Фучу-сіті (Токіо) Кеі Eгучі / Kei Eguchi та Ясуші Сакаі / Yasushi Sakai, директором відділу культури та спорту Наото Сато / Naoto Sato. У Fuchu Lifelong Learning Center учасники української делегації взяли участь у двох семінарах та ознайомилися з організацією археологічних фондів, розташованих у будівлі центру. Другу половину дня було присвячено знайомству однією з п’яти святинь Токіо Синтоїстським храмом Окунітама Дзіндза /Okunitama Jinja, а також огляду археологічної колекції Історичного музею Фурусато Фучу /Furusato Fuchu History Museum.

7

Візит до археологічних фондів, розташованих у Fuchu Lifelong Learning Center (фото Shinya Shoda)

8

Спільна фотографія української делегації з науковцями Fuchu Lifelong Learning Center (фото Shinya Shoda)

9

Екскурсія до музею Синтоїстського храму Окунітама Дзіндза /Okunitama Jinja (фото Shinya Shoda)

10

Екскурсія до Історичного музею Фурусато Фучу /Furusato Fuchu History Museum (фото Shinya Shoda)


30

Екскурсія до історичного музею Фурусато Фучу (фото Fuchu City Education Board)

18 січня. В Токіо відвідали природничий музей Intermediatheque, який розташовується у башті колишнього Токійського центрального поштового офісу Japan post. Переїзд до м. Нара.

19 січня. У приміщенні Noh Theatre, Nara Kasugano International Forum відбувся міжнародний симпозіум, який відкрив Генерального секретаря штабу сприяння культурі та туризму Агентства культурних справ при Міністерстві освіти, спорту, науки та технології Японії Шіокава Татсухіро / Shiokawa Tatsuhiro. З привітальним словом до присутніх звернувся голова сектору міжнародної співпраці NNRICP (NABUNKEN) Др. Шинья Шода.

На симпозіумі виступили з презентаціями:
В. Чабай: "War and the Ukrainian Archaeological Heritage"
Л. Мироненко, O. Mанігда, O. Козак: (доповідала Л. Мироненко): "Scientific collections of the Institute of Archaeology of the NAS of Ukraine as an object of preservation of archaeological heritage: current state and future strategies".
С. Теліженко: "Archaeological artefacts from the war zone in the Storage of the Institute of Archaeology"
Г. Мотузайте-Матузевічуте: “Lithuania's measures for preserving Ukraine's heritage during the war”.

Заключне слово взяв віце-директор Національного дослідницького інституту культурних цінностей Нара (NABUNKEN) Др. Шіндзі Като / Shinji Kato.

Новини про симпозіум доступні за посиланнями:
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/uk/news/programs/special/202501311543/
https://nordot.app/1253642466251374654?c=110564226228225532
https://www.sankei.com/article/20250121-IOPBOXQLPRNXFM6VVDI7V2QSUA/
https://www.nara-np.co.jp/news/20250121211321.html

11

Нара. Спільне фото української делегації з науковцями Національного дослідницького інституту культурних цінностей Нара (NABUNKEN)
та Вільнюського університету (фото Emily Kathleen Diehl)

12

Конференц зал Noh Theatre, Nara Kasugano International Forum, у якому відбувся міжнародний симпозіум
"Ukrainian Cultural Heritage and War Damage" (фото Emily Kathleen Diehl)

13

Міжнародний симпозіум. Виступ Генерального секретаря штабу сприяння культурі та туризму
Агентства культурних справ при Міністерстві освіти, спорту, науки та технології Японії
Шіокава Татсухіро / Shiokawa Tatsuhiro (фото С. Теліженко)

14 700

Міжнародний симпозіум. Виступ голови сектору міжнародної співпраці NNRICP (NABUNKEN) Др. Шинья Шода (фото Emily Kathleen Diehl)

15 2

Міжнародний симпозіум. Виступ Директора ІА НАН України, член кореспондента НАН України Віктора Чабая (фото Emily Kathleen Diehl)

16 2

Міжнародний симпозіум. Виступ наукової співробітниці ІА НАН України, к.і.н. Людмили Мироненко (фото С. Теліженко)

17 2

Міжнародний симпозіум. Виступ ученого секретаря ІА НАН України, к.і.н. Сергія Теліженко (фото Emily Kathleen Diehl)

18 2

Міжнародний симпозіум. Виступ професора Вільнюського університета Д-ра Г. Мотузайте-Матузевічуте (фото Emily Kathleen Diehl)

19

Міжнародний симпозіум. Заключне слово віце-директора Національного дослідницького інституту
культурних цінностей Нара (NABUNKEN) Др. Шіндзі Като / Shinji Kato (фото Emily Kathleen Diehl)

20

Спільна фотографія учасників Міжнародного симпозіуму у м. Нара (фото Emily Kathleen Diehl)

20-21 січня. На базі NNRICP (NABUNKEN) проводилися наступні тренінги та офіційні зустрічі:

  • "The Potential for RFID Systems to Change the Storage Environment" (проведений інженерами Daiichigosei Co.Ltd)
  • "Preservation and Data Management of Wooden Tablet at Nara National Research Institute for Cultural Properties" (проводив дослідник NNRICP (NABUNKEN) Какінака Кензі / Kakinaka Kenji 
  • "Management of Excavated Artefacts and Database. Tiles excavated from the archaeological sites" (проводив Кавагата Дзюн / Kawahata Jun, головний дослідник Департаменту досліджень пам’яток Імператорського палацу (Хейдзьо), NNRICP (NABUNKEN).

Відбулася зустріч делегації Інституту археології НАН України з Генеральним директором NNRICP (NABUNKEN) Др. Мотонака Макото /Motonaka Makoto. Під час зустрічі Др. Мотонака Макото наголосив на зацікавленості у співпраці з ІА НАН України в контексті збереження археологічної спадщини України, постраждалої в результаті воєнних дій, у проведенні спільних наукових проєктів та у поширенні досвіду у сфері менеджменту роботи наукових фондів.

 21 2

 Урочистий обмін підписаними меморандумами про порозуміння.
На фото Генеральний директор NNRICP (NABUNKEN) Др. Мотонака Макото /Motonaka Makoto 
та Директор Інституту археології НАН України, член-кореспондент НАН України Віктор Чабай (фото С. Теліженко)

22
NNRICP (NABUNKEN). Тренінг від представників компанії компанії Daiichigosei Co.Ltd (фото Tomoyo Kasahara)

23 2
NNRICP (NABUNKEN). Тренінг «Management of Excavated Artefacts and Database. Tiles excavated from the archaeological sites».
На фото Кавагата Дзюн / Kawahata Jun, головний дослідник Департаменту досліджень пам’яток Імператорського палацу (Хейдзьо) (фото С. Теліженко)

24
NNRICP (NABUNKEN). Тренінг «Preservation and Data Management of Wooden Tablet at Nara National Research Institute
for Cultural Properties» На фото дослідник Какінака Кензі / Kakinaka Kenji (фото С. Теліженко)

25 2

NNRICP (NABUNKEN). Інженер компанії Daiichigosei Co.Ltd демонструє принцип роботи
пошуку археологічних артефактів за допомогою RFID Systems (фото С. Теліженко)

Також впродовж 21-22 січня українські науковці ознайомилися з роботою лабораторій з проведення аналізів на визначення ліпідів і камеральної обробки седиментів з рештками дерев’яних табличок, побували у наукових фондах, в яких зберігаються виявлені під час розкопок давньої Нари фрагменти черепиці та дерев’яні таблички з надписами.

26

NNRICP (NABUNKEN). Екскурсія у археологічні фонди зі збереження керамічних черепиць (фото С. Теліженко)

27

NNRICP (NABUNKEN). Екскурсія до лабораторії з камеральної обробки (фото С. Теліженко)

28 2

Екскурсія до лабораторії NNRICP (NABUNKEN) (фото Tomoyo Kasahara)

29

Лабораторіїя NNRICP (NABUNKEN) з проведення ліпідних аналізів (фото Emily Kathleen Diehl)

Другий проєкт, розрахований на 2025 та 2026 роки і націлений на проведення ліпідних аналізів кераміки, які відбуватимуться у лабораторіях NNRICP (NABUNKEN), університету Йорк (Великобританія) та у Вільнюському університеті (Литва). З української сторони у проєкті, окрім співробітників ІА НАН України (С. Теліженко та Д. Желага), беруть також участь науковці з Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича (к. і. н. Я. Яковишина), Національного заповідника "Давній Галич" (к. і. н. Т. Ткачук) та Борщівського обласного краєзнавчого музею (директор М. Сохацький).

Учасники візиту до Японії висловлюють щиру подяку: Агентству культурних справ при Міністерстві освіти, спорту, науки та технології Японії, Д-ру Мотанака Макото / Motanaka Makoto, Д-ру Шинья Шода /Shynia Shoda, Юні Сато / Yuni Sato, Томойо Касахара / Tomoyo Kasahara та багатьом іншим за гостинний прийом та конструктивну співпрацю!

Учений секретар ІА НАН України к. і. н. С. А. Теліженко