На сайті Українського інституту національної пам'яті доступна для завантаження брошура «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму». Вона присвячена однойменній виставці, створеній Інститутом археології у 2020 році за сприяння Українського інституту національної пам'яті та за участі цілого ряду наукових, музейних та освітніх закладів. Після першої презентації на Контрактовій площі ця виставка ще декілька років презентувалася у різних музеях України. 

Видання присвячене археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття. Тут представлено всього 20 відомих археологів, однак вони репрезентують цілі покоління репресованих українських учених-археологів — сотні імен, сотні жертв тоталітаризму в науці. 

Тривалий час українська археологія перебувала в умовах жорсткої цензури з боку політичних режимів держав, до складу яких входили українські землі. Тому як галузь, що впливала на національний наратив та усвідомлення власної ідентичності, мала бути не лише підконтрольною, а й відповідати певній ідеології.

Репресії проявлялися у створенні несприятливих для роботи й життя умов, забороні займатися професійною діяльністю, переслідуваннях за етнічною приналежністю чи за політичним мотивами, ув’язненні, ізоляції в психіатричних лікарнях, таборах та фізичному знищенні.

Автори текстів: Олександр Бонь, Наталя Булик, Світлана Іванисько, Вікторія Колеснікова, Володимир Колибенко, Сергій Павленко, Віра Павлова, Наталя ХамайкоІрина Черновол, Катерина Чуєва, Оксана Юркова, Анна Яненко.

Над виданням працювали: Наталя Слобожаніна, Наталя Хамайко.

Дизайн: Ганна Беркутова.

Літературне редагування: Тетяна Ватажишина.

Співорганізатори:

  • Український інститут національної пам’яті
  • Інститут археології НАН України
  • Інститут історії України НАН України
  • Інститут українознавства імені І. Крип'якевича НАН України
  • Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
  • Київський університет імені Бориса Грінченка
  • Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник
  • Музей історії Десятинної церкви
  • Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

Завантажити банери виставки можна у pdf-форматі.

Завантажити у високій якості для друку.

Брошура доступна тут: