Пастирське городище (с. Пастирське Тернівської ОТГ Черкаського району Черкаської області) загальною площею 35 га є пам’яткою з шарами скіфського часу та раннього середньовіччя. В ранньосередньовічну добу Пастирське городище являло собою найбільший ремісничий, торгівельний та військово-адміністративний центр в ареалі слов’янських культур.

За період 2017—2021 рр. проводились розкопки на західній ділянці правобережної частини городища, в зоні цитаделі. Тут було досліджено відтинки двох внутрішніх ровів (рів 2 та 3), а також ділянки між ними та східніше них. В результаті дослідження внутрішніх ровів було виявлено добре збережені рештки спаленої оборонної стіни, які дозволили встановити її конструкцію, а також шар засипки зі слідами пожежі, що перекривали її. Характер заповнення досліджених ділянок внутрішніх ровів, окрім чисельних керамічних знахідок, дав можливість з’ясувати деякі обставини, пов’язані зі сплюндруванням Пастирського городища — а саме те, що після спалення укріплень цитаделі дерев’яні двопанцирні стіни, що стояли на валах, були скинуті до ровів, які після того були частково засипані шаром пожежі. Дослідження ділянок східніше рову 3 засвідчили існування тут вільної від забудови зони, еспланади, завширшки не менш як 50 м.

Під час обстеження території навколо пам’ятки, на північних захід від неї було в урвищі молодого яру було виявлено і пізніше досліджено збережену частину ранньосередньовічної напівземлянки. Виявлений об’єкт свідчить, що поселенська зона Пастирського городища, ймовірно, не обмежувалась його укріпленнями.

Pastyrske_2.jpg Pastyrske_3.jpg

Розчистка заповнення внутрішнього рову 3, 2017 р.

 

Ділянка внутрішнього рову 3 з завалом оборонної стіни, 2017 р.

 

Pastyrske_4.jpg Pastyrske_5.jpg
Пальчаста фібула, розкопки 2017 р. Скронева підвіска, розкопки 2017 р.