- Категорія: Польовий комітет
Археолог, який здійснює археологічне дослідження на території України, надає до початку наступного польового сезону науковий звіт про виконані в попередньому польовому сезоні археологічні роботи органу, що видав дозвіл, та визначеним Кабінетом Міністрів України державній архівній установі чи архівному підрозділу державної наукової установи (стаття 11 ЗУ «Про охорону археологічної спадщини»).
Виконавець археологічних розвідок, розкопок зобов'язаний: забезпечити збереження виявлених під час досліджень об'єктів культурної спадщини; своєчасно здати звіт про дослідження органам, що видали дозвіл та кваліфікаційний документ; передати всі знайдені під час досліджень рухомі предмети, пов'язані з нерухомими об'єктами культурної спадщини (антропогенні, антропологічні, палеозоологічні, палеоботанічні та інші об'єкти, що мають культурну цінність), на постійне зберігання визначеній у дозволі установі для занесення до державної частини Музейного фонду України; передати польову документацію та звіт про проведені роботи до архівного підрозділу державної наукової установи у порядку, визначеному законодавством; забезпечити належну консервацію об'єктів культурної спадщини, що мають культурну цінність, упорядкування території після завершення робіт (частина друга статті 35 ЗУ «Про охорону культурної спадщини»).
Звіт є обов’язковим науковим документом, який складається після проведення польових досліджень археологічної спадщини та подається до Польового комітету Інституту археології НАН України до 1 квітня наступного після проведення досліджень року.
ІНСТРУКЦІЯ З ПІДГОТОВКИ ТА ОФОРМЛЕННЯ НАУКОВОГО ЗВІТУ ПРО ПОЛЬОВІ АРХЕОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
БЛАНКИ:
- Архівна картка автоматизованого обліку
- Акт прийому наукової документації з дослідження археологічної спадщини
- Акт списання археологічного матеріалу
- Бланк рецензії Наукового звіту про польові археологічні дослідженняБланк рецензії Наукового звіту про польові археологічні дослідження
До 31 грудня поточного року наукові працівники, які проводили дослідження за кваліфікаційними документами, подають коротку інформацію до Польового комітету Інституту археології НАН України та Державної служби охорони культурної спадщини України Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) за спеціальними формами:
- за Кваліфікаційними документами по формі 1, 4, 5 – Короткий звіт про проведені польові дослідження (розкопки, нагляд) археологічної спадщини України;
- за Кваліфікаційними документами по формі 2, 3, 6 – Короткий звіт про попередні археологічні дослідження на території України (розвідка, експертиза об’єктів (пам’яток) археології, земельних ділянок).
Якщо зазначені у кваліфікаційному документі роботи з певних причин не здійснено у запланований термін, до нього додається супровідний лист установи (організації) – заявника Кваліфікаційного документа, із зазначенням причин непроведення досліджень.
ЗРАЗКИ ЗАПОВНЕННЯ БЛАНКІВ:
- Короткий звіт про проведені науково-археологічні експертизи на території України;
- Короткий звіт про проведені розвідки на території України;
- Короткий звіт про проведені розкопки (нагляд) об’єктів археологічної спадщини України;
- Короткий звіт щодо відсутності культурного шару;
- Короткий звіт щодо не проведення робіт;
- Лист установи щодо не проведення робіт;
- Архівна картка автоматизованого обліку;
- Акт прийому наукової документації (звіту).Акт прийому наукової документації (звіту).
- Категорія: Польовий комітет
Відділ Польовий комітет має постійний склад співробітників апарату для організації та забезпечення функціонування його діяльності, а також постійно діючу колегіальну комісію “Польовий комітет”, який збирається на засідання декілька разів на рік. До складу комісії входять ключові польові фахівці з різних археологічних центрів України, статутна діяльність яких передбачає проведення наукового дослідження археологічної спадщини.
Головною функцією Відділу «Польовий комітет» є моніторинг якості фахових розкопок на теренах України та контроль наукової звітності за проведеними дослідженнями. Це здійснюється через Відкриті листи — кваліфікаційні документи на проведення досліджень. Така процедура була запроваджена ще в середині XIX ст. Російською Імператорською археологічною комісією.
Основним завданням Відділу Польовий комітет є координація археологічних досліджень в наукових установах та організаціях, визначення фахової підготовки дослідника для проведення наукових досліджень певної археологічної пам’ятки, оцінка її шляхом рецензування звітів, а також здійснення контролю за якістю виконання польових досліджень і введення здобутих матеріалів у науковий обіг.
Завідувач відділу: Болтрик Юрій Вікторович
Учений секретар відділу: Науменко Наталя Володимирівна
Положення про Польовий комітет
Номенклатура справ Польового комітету
Склад комісії Польового комітету
Методика проведення археологічних досліджень
Наукова звітність про польові археологічні дослідження
Видання "Археологічні дослідження в Україні"
Теми НДР
- Категорія: Співробітники відділу Польовий комітет
Болтрик Юрій Вікторович, к. і. н., доц., завідувач відділу
E-mail:
Каряка Олександр Віталійович, к. і. н., н. с.
E-mail: oleksandr_karjaka@iananu.org.ua
Мінаєва Наталя Іванівна, м. н. с
E-mail:
Науменко Наталя Володимирівна, м. н. с., вчений секретар відділу
E-mail:
- Категорія: Польовий комітет
Відділ Польовий комітет:
• приймає заяви на видачу Кваліфікаційних документів (Відкритих листів);
• оформлює Кваліфікаційні документи (Відкриті листи), що дають право на археологічні дослідження в Україні;
• приймає наукові звіти про проведені дослідження археологічної спадщини від усіх організацій (установ), які проводять археологічні дослідження, та організовує їх рецензування фахівцями, які мають відповідну наукову ступінь та досвід польових досліджень. Після цього передає всі звіти на зберігання до Наукового архіву;
• приймає та організовує рецензування статей до щорічника «Археологічні дослідження в Україні».
Звіт про діяльність Польового комітету за 2016 рік (у форматі .docx)
- Категорія: Польовий комітет
Діяльність підрозділу, що видавав Відкриті листі в ІА АН УРСР, фіксується з 1949 року, тоді почав функціонувати Комітет польових досліджень. Перед переїздом ІА АН УРСР з приміщення Секції Суспільних наук (на вул. Кірова, 4) в корпуси Видубицького монастиря, у 1974 році було створено Відділ Польових досліджень. Завідувачем відділу було призначено знаного фахівця Михайла Петровича Кучеру, його співробітницею стала О.О. Паршина, а згодом до них приєдналась О.М. Кухарська. З 1996 року через чергову реорганізацію та переїзд до нової будівлі інституту на Оболоні відділ отримана нову назву "Польових досліджень та виставок", яка з часом була змінена на "Польовий комітет".
За час існування Польового комітету, його очолювали фахівці з різних періодів. Після М.П. Кучери (1974—1986), посаду заввідділу та голови Польового комітету займали: Р.В. Терпиловський (1986—1991), В.І. Клочко (1991—1998), Н.О. Гаврилюк (1998—2008), Л.П. Михайлина (2008—2010) та Ю.В. Болтрик (з 2010 року).
- Категорія: Польовий комітет
Історія відділу «Археологічний музей» розпочалася у 1966 р. У Постанові Ради Міністрів № від 08.06.1966 р. йшлося про те, що «З метою створення необхідних умов для зберігання і вивчення зібраних Академією наук УРСР колекційних матеріалів та забезпечення широкої пропаганди досягнень науки в галузі історії людства, вивчення, охорони і раціонального використання природних багатств Рада Міністрів Української РСР постановляє:
1.Створити в системі Академії наук УРСР Центральний науково-природничий музей як експозиційно-територіальний комплекс геологічного, палеонтологічного, зоологічного, ботанічного і археологічного музеїв, підпорядкованих відповідним Інститутам Академії наук УРСР на правах їх відділів
(...)
3. Покласти на Центральний науково-природничий музей:
• проведення науково-дослідних робіт за тематичними планами відповідних наукових установ Академії наук УРСР в галузі вивчення системи природи, біогеографії, палеобіології, антропології, мінералогії і археології;
• здійснення на основі музейних експозицій пропаганди і популяризації наукових знань. Спрямованих на ідейне і естетичне виховання трудящих;
• поповнення та зберігання експозиційних і фондових музейних колекцій».
Згідно з цим документом, а також Постановою Президії АН УРСР №199 від 20.07.1966 директор Інституту археології АН УРСР чл.-кор. С.М.Бібіков 8 червня 1966 р. видає наказ по Інституту:
«...створити Відділ археологічного музею у такому складі:
1. І.Г.Шовкопляс, старший науковий співробітник, доктор історичних наук, завідуючий відділом.
2. О.В.Цвек – мол.науковий співробітник.
3. В.О.Врадій – лаборант.
4. Лаборант за договором.
§
Тов. Шовкоплясу І.Г. до 1 VI.1967 р. розробити і подати в дирекцію план роботи відділу до кінця 1967 р».
У 1968-1970 рр. сформувався колектив відділу, до якого ввійшли: С.В.Смирнов, В.В.Лапін, С.Д.Крижицький, В.М.Гладилін, С.Н.Братченко, Н.О.Лейпунська, Є.О.Петровська, Л.М.Рутковська, В.М.Корпусова, В.О.Врадій, В.О.Степаненко, В.І.Погорілий, В.К.Гончаров. Саме вони і стали авторами та творцями першої експозиції. Основою концепції музею була археологічна періодизація, експонування оригінальних матеріалів комплексами.
Прекрасне знання археологічних фондів інституту, часті поїздки по експедиціях дали змогу колективу підібрати найкращі, показові матеріали для відтворення найдавніших періодів в історії України. Музей став академічним науково-освітнім закладом, своєрідною археологічною лабораторією, установою, яка багато зробила для поширення археологічних знань. Експозиція і сьогодні вирізняється академічною витриманістю подачі матеріалів.
Оформлення музею було здійснено групою художників-оформлювачів під керівн. І.О.Хорошунової.
Археологічний музей був відкритий 19 травня 1969 р., що стало своєрідною подією в науковому житті не лише Києва, але і всієї України.
У 1973 р. згідно Постанови АН УРСР відділ було передано до Інституту зоології АН УРСР, а у листопаді того ж року завідувача музею д.і.н. І.Г.Шовкопляса переведено на роботу до ЦНБ АН УРСР (Національна бібліотека НАНУ ім. Вернадського). З листопада 1973 до червня 1975 р. відділом завідував академік І.Г.Підоплічко. Після його смерті тимчасово виконуючим обов’язки, а з 1983 р. завідувачем став В.М.Гладилін.
У серпні 1989 р. в зв’язку з аварійним станом приміщення, що спричинилось через будівництво нової лінії метрополітену за наказом директора Інституту зоології АН УРСР І.А.Акімова відділ «Археологічний музей» було зачинено, експозиція демонтована.
У серпні 1993 р. Постановою НАН України відділ «Археологічний музей» було повернуто до Інституту археології. За повної відсутності державного фінансування розпочався кількарічний ремонт та створення нової експозиції музею. У 1996 р. завідувачем призначили к.і.н. Л.В.Кулаковську.
У 1998 р. експозиція була повністю відновлена, доповнена новими матеріалами з урахуванням наукових напрацювань та розробок співробітників ІА НАНУ. Разом з тим, слід зауважити, що при цьому витримувалась головна концепція подачі матеріалу, започаткована нашими попередниками, власне, першим складом відділу.
У різні роки у музеї працювали чл.-кор. НАНУ О.П.Моця, к.б.н. Г.П.Зіневич, к.і.н. В.І.Ткаченко, к.і.н. Ю.В.Кухарчук, к.і.н. В.І.Ситливий, к.і.н. Ю.Е.Демиденко, к.і.н. В.В.Генінг, к.і.н. М.О.Ричков, к.і.н. В.О.Манько, Л.О.Циндровська, В.І.Назарчук, О.І.Рушай, Е.А.Ліньова, Г.І.Артеменко, О.А.Королюк, Л.І.Іванченко, Г.В.Шиянова, В.М.Калімов.
Сьогодні у відділі працюють: к.і.н. Л.В.Кулаковська, к.і.н. В.І.Усик, к.і.н. Н.В.Корохіна. магістр історії м.н.с. О.М.Кононенко, м.н.с. Є.В.Пічкур, магістр історії м.н.с. О.Л.Вотякова, м.н.с.. П.М.Васильєв, музейні наглядачі Л.О.Грузнєвич та Л.Г.Баранська.
- Категорія: Співробітники відділу Польовий комітет
Юрій Вікторович Болтрик
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу Відділ Польовий комітет E-mail: ORCID: 0000-0002-7816-4502 |
Профіль
Наукові інтереси:
Археологія доби раннього заліза, елітні кургани скіфів, давні шляхи сполучень.
Поточні дослідження й проекти:
«Моніторинг археологічного простору України – напрям неруйнівної археології»
Програми міжнародної співпраці:
2009 -2015 — проект «Фортеці України» партнер Університет ім. Адама Міцкевича (Познань, Польща) Поділля, Северинівське городище.
Експедиційна діяльність:
2019 — керівник Центральноскіфської експедиції
2016-2020 — керівник Канівської експедиції ОАСУ ІА НАН України
2018-2019 — керівник Арабатської експедиції
2009-2010 — керівник Северинівської експедиції
2003-2004 — керівник Центрально-Української експедиції
2000 — керівник Трахтемирівської експедиції
1999-2002, 2005—2008 — заступник начальника Міжнародної Українсько-Турецької Південної експедиції)
1992-1995 — керівник експедиції «Сула»
1984-1992 — керівник Приазовської експедиції
1980-1981 — керівник Таврійської експедиції
1977 — керівник Запорізької археологічної експедиції
1969-1973; 1975-1976 — Північно-Рогачицька — Запорізька експедиції
1968 — Каховська експедиція
1965-1967 — Керченська експедиція
Педагогічна діяльність:
З 2000 р. до теперішнього часу — доцент університету Києво-Могилянська академія
Наукові організації й товариства:
Preventive Archaeology Commission of UISP (Міжнародний союз праісториків та протоісториків)
Дисертаційне дослідження:
2002 — Курганне будівництво скіфів у V-IV ст. до н.х. (за матеріалами поховальних комплексів Дніпро-Молочанського межиріччя), наук. кер. —
Освіта:
1967-1973 рр. — Історичний факультет Київського Державного Університету ім. Т.Шевченка, викладач історії та суспільствознавства, археолог.
- Категорія: Співробітники відділу Польовий комітет
Наталя Володимирівна Науменко
Молодший науковий співробітник, учений секретар відділу Відділ Польовий комітет E-mail: ORCID: |
Профіль
Наукові інтереси:
Охорона та облік археологічних пам’яток України.
Поточні дослідження й проекти:
Назва: Робота за плановою темою відділу Польовий комітет: «Моніторинг археологічного простору України – напрям неруйнівної археології».
Експедиційна діяльність:
2013 – експедиція КФ Інституту археології НАНУ біля с. Громове АРК під керівництвом С.Б.Ланцова;
1995 – експедиція КФ Інституту археології НАНУ біля с. Малинівка АРК під керівництвом В.П.Чабая;
1986 – експедиція Інституту археології НАНУССР біля с. Софіївка Херсонської області під керівництвом С.Б. Буйських.
Громадські посади:
з 1996 по 2008 р. – член профспілкового комітету ІА НАНУ;
з 2006 р. – секретар Комісії з Соціального Страхування з тимчасової втрати працездатності ІА НАНУ.
Освіта:
?? - Переяслав-Хмельницький педагогічний університет
за спеціальністю «Історія та правознавство»
- Категорія: Співробітники відділу Польовий комітет
Олександр Віталійович Каряка
Кандитат істроричних наук, науковий співробітник Відділ Польовий комітет ORCID: 0000-0003-3066-3641 |
Профіль
Наукові інтереси:
Спеціалізується в галузі скіфо-античної археології та історії дослідження античних міст Північного Причорномор’я, розробляє проблеми історії формування вітчизняної школи антикознавства у довоєнний період. Активно працює над впровадженням і удосконаленням комп’ютерних методів в археологічних дослідженнях, зокрема розробкою проблем археологічної картографії та географічного обліку пам’яток.
Поточні дослідження й проекти:
«Моніторинг археологічного простору України — напрям неруйнівної археології»
Експедиційна діяльність:
Освіта:
1995—1998 — аспірантура Інституту археології, відділ античної археології;
1990—1995 — Історичний факультет Запорізького Державного університету.
Normal 0 21 false false false UK X-NONE X-NONE
- Категорія: Польовий комітет
Адреса: проспект Володимира Івасюка (колишній проспект Героїв Сталінграда) 12, Київ–04210, Україна
Е-mail:
Як дістатися:
Від ст. м. Оболонь:
1. Пішки 15 хв.
2. Автобусом - № 73 або 102 до зупинки "Інститут гідробіології"