Чорноморська Міжнародна підводна археологічна експедиція Інституту археології НАН України була створена у 2011 р. на базі Міжнародного підводного загону Гірсько-Кримської археологічної експедиції Кримської Філії ІА НАН України, який проводив підводні археологічні дослідження спільно з Інститутом археології Варшавського Університету (Польща) на Чорноморському шельфі Південного Берега Криму починаючи з 2007 року.

Ch mor 1

До 2013 року експедицією були проведені дослідження на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АР Крим, а також у Північно-Західному Криму. Зокрема, роботи проводилися на наступних об'єктах: Семидвір'я, Професорський Куточок (Алушта), Малі Адалари, мис Плака, Утес-Карасан, Карасанська бухта, бухта Панаїр (гора Аю-Даг), Білий Камінь (гора Аю-Даг), акваторія у гори Аю-Даг, біля скель Адалари - Білі Скелі (Артек), Алупка, мис Трійці (Понизівка), аерофотозйомка акваторії Північно-Західного Криму від смт. Чорноморське до озера Донузлав. Результати досліджень відображені в публікаціях і звітах.

З 2016 р дослідження продовжилися в акваторії Північно-Західного Причорномор'я в районах острова Тендрівська Коса, острова Березань і Кінбурнської коси. У результаті проведених досліджень зроблені батиметричні карти акваторії вищезазначених районів, виявлено місце аварії корабля римського періоду у Тендрівської коси і останки затонулого античного судна кінця IV початку III ст. до н.е. Підводні археологічні роботи на даних об'єктах тривають.

Керівник експедиції:
молодший науковий співробітник відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор'я, к. і. н. В. Є. Герасімов

 

 


З 2017 р. почала дослідження Білгород-Дністровська експедиція. Археологічні дослідження виконуються в межах «Комплексної програми заходів з охорони, дослідження, музеєфікації та експонування пам’ятки архітектури національного значення Білгород-Дністровська фортеця і пам’ятки археології національного значення городище антична Тіра – середньовічний Білгород». З 2017 році в рамках цієї програми здійснені розкопки мечеті на території фортеці.

Керівник експедиції: 
науковий співробітник відділу археології Криму і Північно-Західного Причорномор'я, к. і. н. І. Б. Тесленко.

 

 

 

 


Відділ є новим науковим підрозділом ІА НАНУ. Навесні 2014 р., був створений відділ археології Криму у ІА НАНУ, у Києві з частини співробітників Кримського філіалу ІА НАНУ (м. Сімферополь) під керівництвом чл.-кор. НАНУ, д.і.н. В.П. Чабая. На початку 2017 р. у процесі реорганізації ІА НАНУ на базі відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в м. Одесі і відділу археології Криму створений відділ археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я.

У 2015 році відділ археології Криму в Києві і відділ археології Північно-Західного Причорномор’я в Одесі успішно відзвітували за період наукової роботи за своїми державними науково-дослідними роботами (НДР) 2011–2015 рр. Після цього відділам були затверджені нові державні НДР на 2016–2020 рр. З 2016 р. відділи виконують дослідження за цими окремими НДР темами. Таким чином, співробітники відділу археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я будуть працювати за двома окремими темами до кінця 2020 р.


Повна назва: 
Розселення сучасних людей в Східноєвропейські рефугіми пізніх неандертальців: комплексні дослідження синхронних індустрій часу переходу від середнього до верхнього палеоліту в Криму (Україна)
Deutsche Forschungs gemeinschaft (UT 41/2-1) / «The dispersal of modern humans into an Eastern European refugial area of late Neanderthals: inter-disciplinary studies of contemporaneous industries from the Middle to Upper Paleolithic transition in the Crimea (Ukraine)»

Резюме:
з 2013 р. – В. П. Чабай і А. П. Весельський працюють за проектом фонду наукових досліджень Німеччини

Мета проекту:
 

Керівники проекту:

Cайт проекту: 

 


Повна назва: 
Між сходом та заходом. Соціальні зв’язки та природні умови перед, протягом і після максимуму льодовиків на Волині (Західна Україна)» – “Between Eastand West. Social network sand environmental conditions before, during and after Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)”, DFG-392605832.

Резюме:

20182020 рр. — В.П. Чабай і А.П. Весельський планують дослідження в рамках міжнародного археологічного проекту за фінансового сприяння фонду наукових досліджень Німеччини (Deutsche Forschungs gemeinschaft) 

Мета проекту:
 

Керівники проекту:

Cайт проекту: 

 


Повна назва: 
Матеріали Центральної та Східної Європи з Початкового Верхнього Палеоліту до Раннього Пізнього Верхнього Палеоліту: схожість даних зі спеціальним акцентом на можливі контакти та міграції людей палеоліту»

Резюме:

20152020 рр. — за договором між ІА НАНУ (виконавець Ю.Е. Демиденко) та Інститутом археології Чеської Академії Наук (м. Брно, Чеська Республіка) (виконавець П. Шкрдла)

Мета проекту:
 

Керівники проекту:

Cайт проекту: 

 


Повна назва: 
Commercial and cultural interactions in the Northern Black Sea Region in the 13th–15th century, through archaeological and
archaeometric studies of Byzantine pottery imports

Резюме:

Робота в “Лабораторії археології та археометрії” (“Laboratoire Archéologie and Archéométrie ”, UMR 5138, Lyon) та бібліотеці "Maison de l'Orient et de la Méditerranée Jean Pouilloux" (FR 3747, Lyon) в м. Ліон (ФРАНЦІЯ) по короткостроковому проекту ATLAS (ATLAS short-term postdoctoral mobility programme). Виконавець І. Б. Тесленко.

Мета проекту:
 

Керівники проекту:

Cайт проекту: 

 


Відділ є провідним підрозділом з проблематики археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я. Відділ координує дослідження з археології цих територій серед наукових установ України.

Кримська група відділу у теперішній час не проводить польові роботи у тимчасово окупованому Росією Криму. У зв’язку із цим співробітники зосереджені на публікації раніше розкопаних та проаналізованих матеріалів з археології Криму, включно з написанням дисертацій, з наголосом на місце та роль даних кримської археології в контексті археології різних регіонів Євразії.

Додатково співробітники відділу також беруть участь у різних експедиціях ІА НАНУ на теренах України. Особливо тут слід відмітити роботу С. А. Теліженка, який проводить охоронні археологічні дослідження на підконтрольній Україні території Луганської області. Співробітники в Одесі продовжують працювати над дослідженням археології Північно-Західного Причорномор’я та її місця в археології сусідніх регіонів.

Наукове виконання двох державних НДР тем зосереджено на декількох напрямках наукових досліджень. Це комплексні роботи, що включають широку хронологію, починаючи з археології кам’яного віку і до середньовіччя включно. Завдяки цьому буде отримана комплексна панорама археології півдня України та Східної Європи у широкому контексті археології Євразії.

Таким чином, відділ проводить наукові дослідження у хронологічно широкому археологічному спектрі як на півдні України, так і за його межами.


 

Чабай Віктор Петрович, член-кореспондент НАН України, директор Інституту археології, завідувач відділу 
E-mail:

Сапожников Ігор Вікторович, д. і. н., пр. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Іванова Світлана Володимирівна, д. і. н., пр. н. с.
E-mail:

Біляєва Світлана Олександрівна, д. і. н., 
E-mail: 

Демиденко Юрій Едуардович, к. і. н., старший дослідник, с. н. с.
E-mail:

Куштан Дмитро Павлович, к. і. н, с. н. с.
E-mail:

Манько Валерій Олександрович, к. і. н., с. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Колесниченко Анжеліка Миколаївна, к. і. н., н. с.
E-mail: 

Савельєв Олег Костянтинович, к. і. н., н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Савельєва Катерина Сергіївна, к. і. н., н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Тесленко Ірина Борисівна, к. і. н., ст. н. с.
E-mail:

Теліженко Сергій Анатолійович, к. і. н., н. с., учений секретар відділу
E-mail:

Алядінова Діляра Юсуфівна, м. н. с.,
E-mail:

Весельський Андрій Павлович, м. н. с.
E-mail: 

Герасімов Вячеслав Євгенійович, м. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Сінельніков Олександр Сергійович, м. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua

Дудник Діана Валентинівна, лаборант 1 категорії
E-mail: @iananu.org.ua

Ковальський Леонід Сергійович, лаборант


В'ячеслав Євгенійович Герасимов

 

Кандидат історичних наук, науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

пр-т Героїв Сталінграда, 12
Київ - 04210

Тел.: +380 (44) 418 27 75 (приймальня)
Факс: +380 (44) 418 33 06 

E-mail: @iananu.org.ua

ORCID

Gerasimov 

Профіль

Наукові інтереси:
Підводна археологія та історія Криму та Північно-Західного Причорномор’я; історія морської торгівлі та судноплавства від античної епохі до пізнього середньовіччя в Чорноморському регіоні; якірні стоянки; затонулі судна; затоплені поселення та портові споруди; історія стародавнього військового флоту та морських баталій; палеогеографія Чорноморського регіону та зміни рівня моря в Північно-Західному Причорномор’ї.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»

Експедиційна діяльність:
Керівник Чорноморської міжнародної підводної археологічної експедиції Інституту археології НАН України.
2014 — участь у роботі міжнародної археологічної експедиції «Гоніо-Апсарус» в Грузії, ІА Варшавського Університету і Музей Резерват Гоніо- Апсарус;
2011 — очолював роботу Чорноморської підводно-археологічної експедиції КФ ІА НАНУ в Каркінітської та Каламицької затоках території міста Севастополь та Євпаторійської міської ради АРК в Чорному морі
2011 — очолював роботу Чорноморської підводно-археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Плака до мису Троїці в Чорному морі;
2009 — очолював роботу міжнародного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської міської ради АРК, археологічні розвідки в гірської місцевості;
2009 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2008 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2007 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2006 — участь у Українсько-Американської глибоководної підводної археологічної експедиції “Black Sea 2006” ІА НАН України спільно з Род Айлендськім університетом (США), дослідження шельфу Чорного моря біля Криму;
2005 — участь у роботі підводної археологічної експедиції «Медея» на Тендрівськії косі (експедиція ІА НАН України);
2004 — участь у роботі Березаньської археологічної експедиції ІА НАН України, підводні баданя;
2003-2007 — участь у роботі Гірської-Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАН України.

Педагогічна діяльність:
2014–2017 — викладання в рамках докторантури Інститут археології Варшавського університету (Польща).

Наукові організації й товариства:
Європейська асоціація археологів.

Дисертаційне дослідження:
«Подводно-археологические объекты Крыма. (Типология, хронология и методика исследований)», підготовка дисертації на здобуття наукового ступеню доктора філ. (кандидата історичних наук) за спеціальністю «археологія» в Варшавському університеті.

Освіта:
2003–2008 — Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського, історичний факультет, спеціальність «Історія стародавнього світу та середніх віків».


Андрій Павлович Весельський

 

Молодший науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

пр-т Героїв Сталінграда, 12
Київ - 04210

Тел.: +380 (44) 418 27 75 (приймальня)
Факс: +380 (44) 418 33 06 

E-mail:

ORCID0000-0001-5925-6818

veseljsjkyj 

Профіль

Наукові інтереси:
Дослідження матеріальної культури первісного населення Східної Європи та Криму за часів середнього палеоліту. Вивчення питань адаптації первісних людей до навколишнього середовища та використання природних ресурсів в середньому палеоліті. Пошук особливостей технологічних прийомів обробки кам’яної сировини, притаманних для різних середньопалеолітичних суспільств.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»;
«Між Сходом і Заходом – cоціальні зв’язки та навколишнє середовище до, під час і після останнього льодовикового максимуму на Волині (Західна Україна)» / «Between East and West – Social Networks and Environment before, during and after the Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)», Deutsche Forschungsgemeinschaft (№392605832), учасник. Проект спрямований на пошук та комплексне дослідження вже відомих археологічних пам’яток гравету та епігравету на Волині з подальшим порівнянням отриманих даних та способів адаптації до природного середовища з аналогічними комплексами Центральної Європи.

Експедиційна діяльність:
з 2015 — співробітник у проекті НАНУ «Євразійські впливи на формування матеріальної культури давнього та середньовічного Криму»
2011–2015 — співробітник у проекті НАНУ «Давній та середньовічний Крим в контексті соціальних, економічних, етнічних та політичних процесів в Євразії»
2009–2011 — співробітник у міжнародному археологічному проекту «OUR WAY TO EUROPE: Culture-Environment Interaction and Human Mobility in the Late Quaternary» (Румунія)
2009–2010 — співробітник у проекті НАНУ «Археологічні культури давнього та середньовічного Криму: еволюція та хронологія»
2003–2005 — співробітник у проекті НАНУ «Розвідки, дослідження, систематизація археологічних поселень на території Кримського півострова»
2003–2006 — співробітник у проекті Германського дослідницького фонду «Функціональна варіабельність в середньому палеоліті Кримського півострова»
2000 — лаборант у проекті Канадської Ради суспільно-наукових та гуманітарних досліджень «Середній палеоліт Карабі Тамчін (Крим, Україна)
1999–2003 — лаборант у проекті Германського дослідницького фонду «Функціональна варіабельність в середньому палеоліті Кримського півострова»

Педагогічна діяльність:
2014–2017 — викладання в рамках докторантури Інститут археології Варшавського університету (Польща).

Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України

Дисертаційне дослідження:
«Технологія обробки каменю в мікокських комплексах Криму», підготовка дисертації на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія», науковий керівник — член-кореспондент НАН України В.П. Чабай

Освіта:
1995–2000 —Краматорський економіко-гуманітарний інститут; спеціальність — культурологія; кваліфікація — культуролог, викладач історії світової культури


Сергій Анатолійович Теліженко

 

Кандидат історичних наук, учений секретар ІА НАН України, науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

пр-т Володимира Івасюка, 12
Київ - 04210

Тел.: +380 (44) 418-61-02
Факс: +380 (44) 418 33 06 

E-mail: 

ORCID0000-0003-1677-4900

Telizhenko sm 

Профіль

Наукові інтереси:
Неоліт та енеоліт Кримського півострова, Сходу України та Волинської височини; експлуатація морських та річкових ресурсів населенням епох неоліту-енеоліту Східної Європи.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів» 

Експедиційна діяльність:
2017 – 2018 — участь в археологічних дослідженнях на території Луганської області;
2016 — брав участь у дослідженнях на хотівському городищу у складі Інкерманської археологічної експедиції ІА НАН України; поселень та стоянок у Новотроїцькому та Генічеському районах Херсонської області у складі Херсонської археологічної експедиції;
2015 — очолював Ратнівську археологічну експедицію (Луцьцкий район Волинської області);
2014 — брав участь у розкопках багатошарової пам’ятки Ратнів-ІІ (Луцький район Волинської області) та у дослідженнях в центральній частині м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область);
2013 – 2005 — очолював Луганську археологічну експедицію, яка досліджувала фінальномезолітчну стоянку Туба-5 та Занівське-1 (територія м. Сіверодонецьк), а також поселення Старобльськ-1 і Новоселівка-3 (Старобільський район); у складі Гірськокримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ очолював дослідження пам’яток мезоліту, неоліту, енеоліту, середньої та пізньої бронзи і епохи середньовіччя в Гірській частині Кримського півострова (Ардич Бурун, мис Сотера, Алексі Голь, Кая Араси і т.п.; територія Алуштинської міськради та Бахчисарайський район АРК); брав участь у досліджені стоянки епохи середнього палеоліту Заскальна-5 (Білогорський район, АРК);
2004 – 2001 — очолював Луганську археологічну експедицію на території Луганської області (дослідження багатошарового поселення Занівське-1 та фінальномезолітичної стоянки Туба-5);
2000 – 1994 — коорганізатор та керівник археологічних досліджень багатошарових поселень та стоянок епохи мезоліту-неоліту на території Старобільського і Кремінського районів Луганської області;
1990 – 1993 — брав участь в археологічних дослідженнях Луганськорго обласного краєзнавчого музею (палеолітична стоянка Рогалік; мезолітичні стоянки Сабівка та Врубівка; кургани епохи бронзи-раннього заліза поблизу м. Біловодськ);
1990-1991 — брав участь в дослідженнях пам’ятки епохи пізньої бронзи Гонур Тепе (Туркменія).

Педагогічна діяльність:
2016 – 2017 — доцент навчально-наукового інститут управління економіки та природокористування Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського;
2005 – 2007 — керівник секції «Археологія» Луганського територіального відділення Малої академії наук України;
1994 – 1996 — керівник гуртка «Юні археологи» в Луганському дитячому культурно-технічному центрі.

Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України

Дисертаційне дослідження:
2007 — "Пізній неоліт-енеоліт Сходу України (проблема міжкультурних контактів)", науковий керівник — к.і.н. Д.Ю. Нужний 

Освіта:
1992 – 1997 — історичний факультет Луганського державного педагогічного інституту Східноукраїнського університету; спеціальність — Всесвітня історія; кваліфікація — вчитель всесвітньої історії.


Діана Валентинівна Дудник

 

Лаборантка 1-ї категорії

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я
пр-т Героїв Сталінграда, 12
Київ - 04210

Тел.: +380 (44) 418 27 75 (канцелярія)
Факс: +380 (44) 418 33 06 

E-mail:

ORCID: 0000-0003-0855-3219

Dudnyk 

Профіль

Наукові інтереси:
Період верхнього палеоліту, епіграветські технокомплекси Східної Європи. Тема дисертаційного дослідження "Стоянка Бармаки та її місце серед епіграветських пам'яток Північної України".

Експедиційна діяльність:
2018-2020 —участь у роботах Волинської палеолітичної експедиції (в межах проекту «Між Сходом і Заходом – cоціальні зв’язки та навколишнє середовище до, під час і після останнього льодовикового максимуму на Волині (Західна Україна)» / «Between East and West – Social Networks and Environment before, during and after the Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)», Deutsche Forschungsgemeinschaft (№392605832).
2017 — участь у розкопках Канівської експедиції ОАСУ ІА НАН України.
З 2017 — участь у розкопках Пушкарівської палеолітичної експедиції ІА НАН України.
З 2015 —участь у роботах Межиріцької палеолітичної експедиції.

Освіта:
З 2020 – аспірантура Інституту археології НАН України.
2014-2020 — КНУ імені Тараса Шевченка, кафедра археології та музеєзнавства.


Дмитро Павлович Куштан

 

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

пр-т Володимира Івасюка, 12
Київ - 04210

Тел.: +380 (44) 418 27 75 (приймальня)
Факс: +380 (44) 418 33 06 

E-mail:

ORCID0000-0002-6411-2154

Kushtan
 

Профіль

Наукові інтереси:
Доба пізньої бронзи Кримського півострова, Північно-Західного Причорномор’я та Середнього Подніпров’я, археологія та історія доби пізнього середньовіччя і ранньомодерного часу.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»

Експедиційна діяльність:
2018 – керівник Черкаської експедиції ДП «НДЦ ”ОАСУ“» ІА НАНУ, розвідки на території Черкаської обл.; участь в Арабатській археологічній експедиції ІА НАНУ, розкопки кургану біля с. Щасливцеве Генічеського р-ну Херсонської обл.;
2017 — приймав участь у археологічних розкопках зольників ранньозалізного віку в м. Нетішин (Хмельницька обл.);
2016 — очолював розвідувальний загін Канівської археологічної експедиції, який проводив розвідки в р-ні с. Бучак (Канівський р-н, Черкаська обл.);
2013 — у складі археологічної експедиції «Ірей» проводив розвідки на території Луганської обл.;
2012 — у складі Донузлавської експедиції Кримського філіалу ІА НАНУ проводив розвідки на поселеннях доби середньої-пізньої бронзи у Західному та Північно-Західному Криму (Чорноморський та Сакський р-ни, АР Крим);
2011 — розкопки кургані біля с. Гродзеве (Уманський р-н, Черкаська обл.);
2009-2011 — розкопки на поселенні доби пізньої бронзи у с. Луківка Катеринопільський р-н, Черкаська обл.);
2008 — розкопки багатошарового поселення-замчища Б. Хмельницького у с. Суботів (Чигиринський р-н, Черкаська обл.);
2005-2006 — розкопки на місці резиденції гетьмана Б. Хмельницького у м. Чигирин (Черкаська обл.);
2003-2004 — дослідження багатошарового поселення Шарин ІІІ (Уманський р-н, Черкаська обл.;
2003 — розкопки курганів біля с. Ковтуни (Золотоніський р-н, Черкаська обл.)
2002 — розкопки на території посаду пізньосередньовічних Черкас;
1998-2003 — розкопки могильника черняхівської культури Черкаси-Центр (м. Черкаси);
1997 — дослідження курганів біля смт. Драбів (Черкаська обл.);
1997-2011 — керівник експедиції Археологічної інспекції управління культури Черкаської облдержадміністрації;
1996-2007 — розвідки на поселеннях доби пізньої бронзи у зоні Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.).

Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України, голова Черкаського регіонального відділення.

Дисертаційне дослідження:
2008 — «Населення південної частини Лісостепового Подніпров’я за доби пізньої бронзи»; науковий керівник — к.і.н. Гершкович Я.П.

Освіта:
1993-1999 — історичний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка; спеціальність — «Історія»; кваліфікація — історик, викладач історії.


Світлана Володимирівна Іванова

 

Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

вул. Пушкінська, 37
Одеса – 65101

Тел.: +380 +380 (48) 722 01 93

Факс: +380 (44) 418 33 06 (приймальня Інституту археології, Київ)

E-mail:

ORCID0000-0002-3318-8244

Ivanova 

Профіль

Наукові інтереси:
Доба міді та бронзи, ямна археологічна культура, контакти населення Північно-Західного Причорномор’я у IV-IIIтис. до н.е.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»

Програми міжнародної співпраці:
2015–2016 — «Podolia as a cultural contact area in the 4th – 2nd Millenium BC». – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2013–2014 — «Arhaeologia Bimaris» – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2012–2013 -– «Problemy dniestrzańsko – wiślańskiego szlaku środkowoeuropejskiego exodusu» – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2007–2011 — «Реконструкція палеоландшафтів і розселення людини в Північному Причорномор'ї за останні 20 тис. років» (з ОНУ ім. І. І. Мечникова).
2007–2009 — «Проблема форм культурних й антропологічних контактів всередині ареалу й на кордонах ямної культурно-історичної спільності», ОНУ ім. І.І. Мечникова, Проект РГНФ – НАНУ (співкерівник проекту).
2006–2007 — Спільний українсько-російський науково-дослідний проект “Етнокультурні зв’язки степового населення за доби ранньої бронзи від Приуралля до Подністров’я”, НАН України та РГНФ – 2006 (проект № 20-06/06-01-911100 а/у).
2004 — українсько-англійський екологічний проект «Developing Integrated Coast Zone Management for Tiligul Liman to Optimise Long Term Economic Opportunities» (з Інститутом біології Південних морів та організацією «Eurocoast»).

Експедиційна діяльність:
2012–2014 — участь у спільній українсько-британській Трипільській експедиція (розкопки протоміста Небелівка на Кіровоградщині). під керівництвом д.і.н. М. Ю. Відейко та PhD професора Дж. Чепмена.
2005–2011 — начальник Дністро-Бугської експедиції та заступник начальника Білгород-Тірської експедиції Інституту археології НАН України (під керівництвом Т. Л. Самойлової).
2001–2004 — участь у експедиціях відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в Одеській області (під керівництвом д.і.н. О. М. Дзиговського, к.і.н. Т. Л. Самойлової).
1990–1993 — начальник експедицій Одеського охоронного археологічного центру
1976–1989 — участь у експедиціях відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в Одеській області (під керівництвом д.і.н. В. Н. Станк, к.і.н. І. Т. Чернякова, к.і.н. Л. В. Субботина).

Педагогічна діяльність:
2014 — професор кафедри археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова,
2005-2010 -– доцент кафедри археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова,
2012 — лекції студентам історичного факультету (спеціальність «Археологія») Університету ім. Адама Міцкевича (м. Познань. Польща).

Наукові організації й товариства:
Член-кореспондент Німецького археологічного інституту (Берлін) з 2023 р.

Дисертаційні дослідження:
2014 –– «Історія населення Північно-Західного Причорномор’я наприкінці IV–III тис. до н. е.». дисертація на здобуття наукового ступеню доктора історичних наук за спеціальністю «археологія»; науковий консультант – д.і.н. В. В. Отрощенко.
2000 –– «Населення ямної культурно-історичної спільноти Північно-Західного Причорномор’я (дослід соціологічної інтерпретації поховальних пам’яток)» – дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія»; науковий керівник – к.і.н. В. В. Отрощенко.

Освіта:
1974–1980 — історичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова (нині Одеській Національний Університет імені І. І. Мечникова), спеціальність «вчитель історії та суспільствознавства».


Ігор Вікторович Сапожников

 

Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник

Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я

вул. Пушкінська, 37
Одеса – 65101

Тел.: +380 +380 (48) 722 01 93
Факс: +380 (44) 418 33 06 (приймальня Інституту археології, Київ)

E-mail: @iananu.org.ua

ORCID0000-0003-3889-6714

Sapozhnikov

Профіль

Наукові інтереси:
Кам’яна доба Північно-Західного Причорномор’я, новобудовні дослідження, пошук та картографування нових археологічних об’єктів, античні та середньовічні оборонні споруди.

Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»

Стипендії та гранти:
2016–2019 — координатор розвідок, експертиз та досліджень археологічних пам’яток, що потрапляють в межі землевідведення та зони новобудов на території Одеської області.
2005–2006 — проект з дослідження кам’яної сировинної бази палеоліту України, Угорщини та Франції «Current issues of chipped stone raw material research» (ЕСОNЕТ),
2006 — участь у ХV конгресі Міжнародної Спілки доісториків і протоісториків – UISPP (Лісабон, Португалія) з доповіддю «Ukrainian Upper Palaeolithic: Territory and Culture. Current Insights into Environmental-Climatic Change and Cultural Adaptations» – «Верхній палеоліт України: територія і культура. Сучасний нарис природньо-климатичних змін та культурної адаптації» (Співавт. В. М. Степанчук, С. М. Рижов, М. І. Гладких),
2004–2005 — Міжнародна програма з хронології пам’яток Півдня України (ІА НАНУ, університет Сорбона- 2 та Київська радіовуглецева лабораторія).

Експедиційна діяльність:
2006–2008 — начальник Ізмаїльської новобудовної експедиції ІА НАНУ. Крім того, з 2000 року брав участь в інших експедиціях ІА НАНУ (нач. -– Л.Л. Залізняк, В.М. Степанчук та ін.),
2003 -– зам. начальника Чорнобильської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1997 -– начальник Одеського загону експедиції «Часи козацькі» УТОПІК (працював в дельті Дуная, Румунія),
1988–1993 -– начальник Буго-Дністровської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1986 -– начальник Лиманського загону Дунай-Дністровської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1970, 1972-1977, 1979-1982, 1985, 1987 -– участь у новобудовних та бюджетних експедиціях Одеського держуніверситету ім. І.І. Мечникова (нач. -– А.Г. Загинайло та ін.), Одеського археологічного музею (нач. -– Н.М. Секерська, Е.Ф. Патокова та ін.), Інституту археології АН СРСР (нач. -– Н.Д. Праслов, Н.К. Анісюткін, В.М. Массон, Г.Ф. Коробкова), Молдавської АН (нач. — Н.А. Кетрару, І.О. Борзіяк), Інституту археології АН УРСР (нач. -– І.Л. Алексеєва, С.Д. Крижицький, О.В. Гудкова, І.Т. Черняков, Л.В. Суботин та ін.).

Педагогічна діяльність:
1999–2002 -– доцент Іллічівського навчально-наукового центру Одеського держуніверситету ім. І.І. Мечникова.

Наукові організації й товариства:
Член-представник від України у комісії «Верхній палеоліт» Міжнародної спілки до- і протоісториків (UISPP, Лондон).
Член Нацiональної спiлки журналiстiв України.
Член Нацiональної спiлки краэзнавців України.
Почесний громадянин міста Овідіополь (2013 р.).

Відзнаки:
2018 — Ювілейна почесна грамота до 100-річчя НАН України.
2011 — почесна грамота Південного наукового центру НАН України та Ради ректорів вищих навчальних закладів Одеського регіону — за значний внесок в розвиток археологічних досліджень на території Північно-Західного Причорномор'я, за діяльність у галузі охорони пам'яток археології, історії та культури, просвітніцьку та громадську діяльність.
2008 — почесна грамота Одеської обласної Ради за багаторічну сумлінну працю в освітній галузі.

Дисертаційні дослідження:
2005 — «Пізній палеоліт степів південного заходу України: хронологія, періодизація і господарство». Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора історичних наук за спеціальністю «археологія»,
1987 -– «Пізній палеоліт степів Нижнього Придністров’я. Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія», науковий керівник — проф. П.Й. Борисковський.

Освіта:
1983–1987 — Ленінградське відділення Інституту археології АН СРСР, заочна аспірантура за спеціальністю «археологія»,
1972–1977 — історичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова (нині Одеській національний університет
ім. І.І. Мечникова), спеціальність «вчитель історії та суспільствознавства»; спеціалізація – кафедра археології, прадавньої історіїї та середніх віков (завідуючий — проф. П.Й. Каришковський).