Чорноморська Міжнародна підводна археологічна експедиція Інституту археології НАН України була створена у 2011 р. на базі Міжнародного підводного загону Гірсько-Кримської археологічної експедиції Кримської Філії ІА НАН України, який проводив підводні археологічні дослідження спільно з Інститутом археології Варшавського Університету (Польща) на Чорноморському шельфі Південного Берега Криму починаючи з 2007 року.
До 2013 року експедицією були проведені дослідження на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АР Крим, а також у Північно-Західному Криму. Зокрема, роботи проводилися на наступних об'єктах: Семидвір'я, Професорський Куточок (Алушта), Малі Адалари, мис Плака, Утес-Карасан, Карасанська бухта, бухта Панаїр (гора Аю-Даг), Білий Камінь (гора Аю-Даг), акваторія у гори Аю-Даг, біля скель Адалари - Білі Скелі (Артек), Алупка, мис Трійці (Понизівка), аерофотозйомка акваторії Північно-Західного Криму від смт. Чорноморське до озера Донузлав. Результати досліджень відображені в публікаціях і звітах.
З 2016 р дослідження продовжилися в акваторії Північно-Західного Причорномор'я в районах острова Тендрівська Коса, острова Березань і Кінбурнської коси. У результаті проведених досліджень зроблені батиметричні карти акваторії вищезазначених районів, виявлено місце аварії корабля римського періоду у Тендрівської коси і останки затонулого античного судна кінця IV початку III ст. до н.е. Підводні археологічні роботи на даних об'єктах тривають.
Керівник експедиції:
молодший науковий співробітник відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор'я, к. і. н. В. Є. Герасімов
З 2017 р. почала дослідження Білгород-Дністровська експедиція. Археологічні дослідження виконуються в межах «Комплексної програми заходів з охорони, дослідження, музеєфікації та експонування пам’ятки архітектури національного значення Білгород-Дністровська фортеця і пам’ятки археології національного значення городище антична Тіра – середньовічний Білгород». З 2017 році в рамках цієї програми здійснені розкопки мечеті на території фортеці.
Керівник експедиції:
науковий співробітник відділу археології Криму і Північно-Західного Причорномор'я, к. і. н. І. Б. Тесленко.
Відділ є новим науковим підрозділом ІА НАНУ. Навесні 2014 р., був створений відділ археології Криму у ІА НАНУ, у Києві з частини співробітників Кримського філіалу ІА НАНУ (м. Сімферополь) під керівництвом чл.-кор. НАНУ, д.і.н. В.П. Чабая. На початку 2017 р. у процесі реорганізації ІА НАНУ на базі відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в м. Одесі і відділу археології Криму створений відділ археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я.
У 2015 році відділ археології Криму в Києві і відділ археології Північно-Західного Причорномор’я в Одесі успішно відзвітували за період наукової роботи за своїми державними науково-дослідними роботами (НДР) 2011–2015 рр. Після цього відділам були затверджені нові державні НДР на 2016–2020 рр. З 2016 р. відділи виконують дослідження за цими окремими НДР темами. Таким чином, співробітники відділу археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я будуть працювати за двома окремими темами до кінця 2020 р.
Повна назва:
Розселення сучасних людей в Східноєвропейські рефугіми пізніх неандертальців: комплексні дослідження синхронних індустрій часу переходу від середнього до верхнього палеоліту в Криму (Україна)
Deutsche Forschungs gemeinschaft (UT 41/2-1) / «The dispersal of modern humans into an Eastern European refugial area of late Neanderthals: inter-disciplinary studies of contemporaneous industries from the Middle to Upper Paleolithic transition in the Crimea (Ukraine)»
Резюме:
з 2013 р. – В. П. Чабай і А. П. Весельський працюють за проектом фонду наукових досліджень Німеччини
Мета проекту:
Керівники проекту:
Повна назва:
Між сходом та заходом. Соціальні зв’язки та природні умови перед, протягом і після максимуму льодовиків на Волині (Західна Україна)» – “Between Eastand West. Social network sand environmental conditions before, during and after Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)”, DFG-392605832.
Резюме:
2018–2020 рр. — В.П. Чабай і А.П. Весельський планують дослідження в рамках міжнародного археологічного проекту за фінансового сприяння фонду наукових досліджень Німеччини (Deutsche Forschungs gemeinschaft)
Мета проекту:
Керівники проекту:
Повна назва:
Матеріали Центральної та Східної Європи з Початкового Верхнього Палеоліту до Раннього Пізнього Верхнього Палеоліту: схожість даних зі спеціальним акцентом на можливі контакти та міграції людей палеоліту»
Резюме:
2015–2020 рр. — за договором між ІА НАНУ (виконавець Ю.Е. Демиденко) та Інститутом археології Чеської Академії Наук (м. Брно, Чеська Республіка) (виконавець П. Шкрдла)
Мета проекту:
Керівники проекту:
Повна назва:
Commercial and cultural interactions in the Northern Black Sea Region in the 13th–15th century, through archaeological and archaeometric studies of Byzantine pottery imports
Резюме:
Робота в “Лабораторії археології та археометрії” (“Laboratoire Archéologie and Archéométrie ”, UMR 5138, Lyon) та бібліотеці "Maison de l'Orient et de la Méditerranée Jean Pouilloux" (FR 3747, Lyon) в м. Ліон (ФРАНЦІЯ) по короткостроковому проекту ATLAS (ATLAS short-term postdoctoral mobility programme). Виконавець І. Б. Тесленко.
Мета проекту:
Керівники проекту:
Відділ є провідним підрозділом з проблематики археології Криму і Північно-Західного Причорномор’я. Відділ координує дослідження з археології цих територій серед наукових установ України.
Кримська група відділу у теперішній час не проводить польові роботи у тимчасово окупованому Росією Криму. У зв’язку із цим співробітники зосереджені на публікації раніше розкопаних та проаналізованих матеріалів з археології Криму, включно з написанням дисертацій, з наголосом на місце та роль даних кримської археології в контексті археології різних регіонів Євразії.
Додатково співробітники відділу також беруть участь у різних експедиціях ІА НАНУ на теренах України. Особливо тут слід відмітити роботу С. А. Теліженка, який проводить охоронні археологічні дослідження на підконтрольній Україні території Луганської області. Співробітники в Одесі продовжують працювати над дослідженням археології Північно-Західного Причорномор’я та її місця в археології сусідніх регіонів.
Наукове виконання двох державних НДР тем зосереджено на декількох напрямках наукових досліджень. Це комплексні роботи, що включають широку хронологію, починаючи з археології кам’яного віку і до середньовіччя включно. Завдяки цьому буде отримана комплексна панорама археології півдня України та Східної Європи у широкому контексті археології Євразії.
Таким чином, відділ проводить наукові дослідження у хронологічно широкому археологічному спектрі як на півдні України, так і за його межами.
Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор'я
Завідувач відділу: Чабай Віктор Петрович
Учений секретар: Теліженко Сергій Анатолійович
Чабай Віктор Петрович, член-кореспондент НАН України, директор Інституту археології, завідувач відділу
E-mail:
Сапожников Ігор Вікторович, д. і. н., пр. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Іванова Світлана Володимирівна, д. і. н., пр. н. с.
E-mail:
Біляєва Світлана Олександрівна, д. і. н.,
E-mail:
Демиденко Юрій Едуардович, к. і. н., старший дослідник, с. н. с.
E-mail:
Куштан Дмитро Павлович, к. і. н, с. н. с.
E-mail:
Манько Валерій Олександрович, к. і. н., с. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Колесниченко Анжеліка Миколаївна, к. і. н., н. с.
E-mail:
Савельєв Олег Костянтинович, к. і. н., н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Савельєва Катерина Сергіївна, к. і. н., н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Тесленко Ірина Борисівна, к. і. н., ст. н. с.
E-mail:
Теліженко Сергій Анатолійович, к. і. н., н. с., учений секретар відділу
E-mail:
Алядінова Діляра Юсуфівна, м. н. с.,
E-mail:
Весельський Андрій Павлович, м. н. с.
E-mail:
Герасімов Вячеслав Євгенійович, м. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Сінельніков Олександр Сергійович, м. н. с.
E-mail: @iananu.org.ua
Дудник Діана Валентинівна, лаборант 1 категорії
E-mail: @iananu.org.ua
Ковальський Леонід Сергійович, лаборант
В'ячеслав Євгенійович Герасимов
Кандидат історичних наук, науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я пр-т Героїв Сталінграда, 12 Тел.: +380 (44) 418 27 75 (приймальня) ORCID: |
Профіль
Наукові інтереси:
Підводна археологія та історія Криму та Північно-Західного Причорномор’я; історія морської торгівлі та судноплавства від античної епохі до пізнього середньовіччя в Чорноморському регіоні; якірні стоянки; затонулі судна; затоплені поселення та портові споруди; історія стародавнього військового флоту та морських баталій; палеогеографія Чорноморського регіону та зміни рівня моря в Північно-Західному Причорномор’ї.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»
Експедиційна діяльність:
Керівник Чорноморської міжнародної підводної археологічної експедиції Інституту археології НАН України.
2014 — участь у роботі міжнародної археологічної експедиції «Гоніо-Апсарус» в Грузії, ІА Варшавського Університету і Музей Резерват Гоніо- Апсарус;
2011 — очолював роботу Чорноморської підводно-археологічної експедиції КФ ІА НАНУ в Каркінітської та Каламицької затоках території міста Севастополь та Євпаторійської міської ради АРК в Чорному морі
2011 — очолював роботу Чорноморської підводно-археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Плака до мису Троїці в Чорному морі;
2009 — очолював роботу міжнародного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської міської ради АРК, археологічні розвідки в гірської місцевості;
2009 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2008 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2007 — очолював роботу міжнародного підводного загону Гірської Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ на території Алуштинської та Ялтинської міськрад АРК від мису Сотера до мису Ай-Тодор в Чорному морі;
2006 — участь у Українсько-Американської глибоководної підводної археологічної експедиції “Black Sea 2006” ІА НАН України спільно з Род Айлендськім університетом (США), дослідження шельфу Чорного моря біля Криму;
2005 — участь у роботі підводної археологічної експедиції «Медея» на Тендрівськії косі (експедиція ІА НАН України);
2004 — участь у роботі Березаньської археологічної експедиції ІА НАН України, підводні баданя;
2003-2007 — участь у роботі Гірської-Кримської археологічної експедиції КФ ІА НАН України.
Педагогічна діяльність:
2014–2017 — викладання в рамках докторантури Інститут археології Варшавського університету (Польща).
Наукові організації й товариства:
Європейська асоціація археологів.
Дисертаційне дослідження:
«Подводно-археологические объекты Крыма. (Типология, хронология и методика исследований)», підготовка дисертації на здобуття наукового ступеню доктора філ. (кандидата історичних наук) за спеціальністю «археологія» в Варшавському університеті.
Освіта:
2003–2008 — Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського, історичний факультет, спеціальність «Історія стародавнього світу та середніх віків».
Андрій Павлович Весельський
Молодший науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я пр-т Героїв Сталінграда, 12 Тел.: +380 (44) 418 27 75 (приймальня) ORCID: 0000-0001-5925-6818 |
Профіль
Наукові інтереси:
Дослідження матеріальної культури первісного населення Східної Європи та Криму за часів середнього палеоліту. Вивчення питань адаптації первісних людей до навколишнього середовища та використання природних ресурсів в середньому палеоліті. Пошук особливостей технологічних прийомів обробки кам’яної сировини, притаманних для різних середньопалеолітичних суспільств.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»;
«Між Сходом і Заходом – cоціальні зв’язки та навколишнє середовище до, під час і після останнього льодовикового максимуму на Волині (Західна Україна)» / «Between East and West – Social Networks and Environment before, during and after the Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)», Deutsche Forschungsgemeinschaft (№392605832), учасник. Проект спрямований на пошук та комплексне дослідження вже відомих археологічних пам’яток гравету та епігравету на Волині з подальшим порівнянням отриманих даних та способів адаптації до природного середовища з аналогічними комплексами Центральної Європи.
Експедиційна діяльність:
з 2015 — співробітник у проекті НАНУ «Євразійські впливи на формування матеріальної культури давнього та середньовічного Криму»
2011–2015 — співробітник у проекті НАНУ «Давній та середньовічний Крим в контексті соціальних, економічних, етнічних та політичних процесів в Євразії»
2009–2011 — співробітник у міжнародному археологічному проекту «OUR WAY TO EUROPE: Culture-Environment Interaction and Human Mobility in the Late Quaternary» (Румунія)
2009–2010 — співробітник у проекті НАНУ «Археологічні культури давнього та середньовічного Криму: еволюція та хронологія»
2003–2005 — співробітник у проекті НАНУ «Розвідки, дослідження, систематизація археологічних поселень на території Кримського півострова»
2003–2006 — співробітник у проекті Германського дослідницького фонду «Функціональна варіабельність в середньому палеоліті Кримського півострова»
2000 — лаборант у проекті Канадської Ради суспільно-наукових та гуманітарних досліджень «Середній палеоліт Карабі Тамчін (Крим, Україна)
1999–2003 — лаборант у проекті Германського дослідницького фонду «Функціональна варіабельність в середньому палеоліті Кримського півострова»
Педагогічна діяльність:
2014–2017 — викладання в рамках докторантури Інститут археології Варшавського університету (Польща).
Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України
Дисертаційне дослідження:
«Технологія обробки каменю в мікокських комплексах Криму», підготовка дисертації на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія», науковий керівник — член-кореспондент НАН України В.П. Чабай
Освіта:
1995–2000 —Краматорський економіко-гуманітарний інститут; спеціальність — культурологія; кваліфікація — культуролог, викладач історії світової культури
- Категорія: Співробітники
Сергій Анатолійович Теліженко
Кандидат історичних наук, учений секретар ІА НАН України, науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я пр-т Володимира Івасюка, 12 E-mail: , ORCID: 0000-0003-1677-4900 |
Профіль
Наукові інтереси:
Неоліт та енеоліт Кримського півострова, Сходу України та Волинської височини; експлуатація морських та річкових ресурсів населенням епох неоліту-енеоліту Східної Європи.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»
Експедиційна діяльність:
2017 – 2018 — участь в археологічних дослідженнях на території Луганської області;
2016 — брав участь у дослідженнях на хотівському городищу у складі Інкерманської археологічної експедиції ІА НАН України; поселень та стоянок у Новотроїцькому та Генічеському районах Херсонської області у складі Херсонської археологічної експедиції;
2015 — очолював Ратнівську археологічну експедицію (Луцьцкий район Волинської області);
2014 — брав участь у розкопках багатошарової пам’ятки Ратнів-ІІ (Луцький район Волинської області) та у дослідженнях в центральній частині м. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область);
2013 – 2005 — очолював Луганську археологічну експедицію, яка досліджувала фінальномезолітчну стоянку Туба-5 та Занівське-1 (територія м. Сіверодонецьк), а також поселення Старобльськ-1 і Новоселівка-3 (Старобільський район); у складі Гірськокримської археологічної експедиції КФ ІА НАНУ очолював дослідження пам’яток мезоліту, неоліту, енеоліту, середньої та пізньої бронзи і епохи середньовіччя в Гірській частині Кримського півострова (Ардич Бурун, мис Сотера, Алексі Голь, Кая Араси і т.п.; територія Алуштинської міськради та Бахчисарайський район АРК); брав участь у досліджені стоянки епохи середнього палеоліту Заскальна-5 (Білогорський район, АРК);
2004 – 2001 — очолював Луганську археологічну експедицію на території Луганської області (дослідження багатошарового поселення Занівське-1 та фінальномезолітичної стоянки Туба-5);
2000 – 1994 — коорганізатор та керівник археологічних досліджень багатошарових поселень та стоянок епохи мезоліту-неоліту на території Старобільського і Кремінського районів Луганської області;
1990 – 1993 — брав участь в археологічних дослідженнях Луганськорго обласного краєзнавчого музею (палеолітична стоянка Рогалік; мезолітичні стоянки Сабівка та Врубівка; кургани епохи бронзи-раннього заліза поблизу м. Біловодськ);
1990-1991 — брав участь в дослідженнях пам’ятки епохи пізньої бронзи Гонур Тепе (Туркменія).
Педагогічна діяльність:
2016 – 2017 — доцент навчально-наукового інститут управління економіки та природокористування Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського;
2005 – 2007 — керівник секції «Археологія» Луганського територіального відділення Малої академії наук України;
1994 – 1996 — керівник гуртка «Юні археологи» в Луганському дитячому культурно-технічному центрі.
Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України
Дисертаційне дослідження:
2007 — "Пізній неоліт-енеоліт Сходу України (проблема міжкультурних контактів)", науковий керівник — к.і.н. Д.Ю. Нужний
Освіта:
1992 – 1997 — історичний факультет Луганського державного педагогічного інституту Східноукраїнського університету; спеціальність — Всесвітня історія; кваліфікація — вчитель всесвітньої історії.
Діана Валентинівна Дудник
Лаборантка 1-ї категорії Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я Факс: +380 (44) 418 33 06 ORCID: 0000-0003-0855-3219 |
Профіль
Наукові інтереси:
Період верхнього палеоліту, епіграветські технокомплекси Східної Європи. Тема дисертаційного дослідження "Стоянка Бармаки та її місце серед епіграветських пам'яток Північної України".
Експедиційна діяльність:
2018-2020 —участь у роботах Волинської палеолітичної експедиції (в межах проекту «Між Сходом і Заходом – cоціальні зв’язки та навколишнє середовище до, під час і після останнього льодовикового максимуму на Волині (Західна Україна)» / «Between East and West – Social Networks and Environment before, during and after the Last Glacial Maximum in Volhynia (Western Ukraine)», Deutsche Forschungsgemeinschaft (№392605832).
2017 — участь у розкопках Канівської експедиції ОАСУ ІА НАН України.
З 2017 — участь у розкопках Пушкарівської палеолітичної експедиції ІА НАН України.
З 2015 —участь у роботах Межиріцької палеолітичної експедиції.
Освіта:
З 2020 – аспірантура Інституту археології НАН України.
2014-2020 — КНУ імені Тараса Шевченка, кафедра археології та музеєзнавства.
- Категорія: Співробітники
Дмитро Павлович Куштан
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я пр-т Володимира Івасюка, 12 E-mail: ORCID: 0000-0002-6411-2154 |
Профіль
Наукові інтереси:
Доба пізньої бронзи Кримського півострова, Північно-Західного Причорномор’я та Середнього Подніпров’я, археологія та історія доби пізнього середньовіччя і ранньомодерного часу.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»
Експедиційна діяльність:
2018 – керівник Черкаської експедиції ДП «НДЦ ”ОАСУ“» ІА НАНУ, розвідки на території Черкаської обл.; участь в Арабатській археологічній експедиції ІА НАНУ, розкопки кургану біля с. Щасливцеве Генічеського р-ну Херсонської обл.;
2017 — приймав участь у археологічних розкопках зольників ранньозалізного віку в м. Нетішин (Хмельницька обл.);
2016 — очолював розвідувальний загін Канівської археологічної експедиції, який проводив розвідки в р-ні с. Бучак (Канівський р-н, Черкаська обл.);
2013 — у складі археологічної експедиції «Ірей» проводив розвідки на території Луганської обл.;
2012 — у складі Донузлавської експедиції Кримського філіалу ІА НАНУ проводив розвідки на поселеннях доби середньої-пізньої бронзи у Західному та Північно-Західному Криму (Чорноморський та Сакський р-ни, АР Крим);
2011 — розкопки кургані біля с. Гродзеве (Уманський р-н, Черкаська обл.);
2009-2011 — розкопки на поселенні доби пізньої бронзи у с. Луківка Катеринопільський р-н, Черкаська обл.);
2008 — розкопки багатошарового поселення-замчища Б. Хмельницького у с. Суботів (Чигиринський р-н, Черкаська обл.);
2005-2006 — розкопки на місці резиденції гетьмана Б. Хмельницького у м. Чигирин (Черкаська обл.);
2003-2004 — дослідження багатошарового поселення Шарин ІІІ (Уманський р-н, Черкаська обл.;
2003 — розкопки курганів біля с. Ковтуни (Золотоніський р-н, Черкаська обл.)
2002 — розкопки на території посаду пізньосередньовічних Черкас;
1998-2003 — розкопки могильника черняхівської культури Черкаси-Центр (м. Черкаси);
1997 — дослідження курганів біля смт. Драбів (Черкаська обл.);
1997-2011 — керівник експедиції Археологічної інспекції управління культури Черкаської облдержадміністрації;
1996-2007 — розвідки на поселеннях доби пізньої бронзи у зоні Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.).
Наукові організації й товариства:
Спілка археологів України, голова Черкаського регіонального відділення.
Дисертаційне дослідження:
2008 — «Населення південної частини Лісостепового Подніпров’я за доби пізньої бронзи»; науковий керівник — к.і.н. Гершкович Я.П.
Освіта:
1993-1999 — історичний факультет Київського університету ім. Тараса Шевченка; спеціальність — «Історія»; кваліфікація — історик, викладач історії.
- Категорія: Співробітники
Світлана Володимирівна Іванова
Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я вул. Пушкінська, 37 ORCID: 0000-0002-3318-8244 |
Профіль
Наукові інтереси:
Доба міді та бронзи, ямна археологічна культура, контакти населення Північно-Західного Причорномор’я у IV-IIIтис. до н.е.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»
Програми міжнародної співпраці:
2015–2016 — «Podolia as a cultural contact area in the 4th – 2nd Millenium BC». – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2013–2014 — «Arhaeologia Bimaris» – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2012–2013 -– «Problemy dniestrzańsko – wiślańskiego szlaku środkowoeuropejskiego exodusu» – з Університетом ім. Адама Мицкевича (Познань, Польща).
2007–2011 — «Реконструкція палеоландшафтів і розселення людини в Північному Причорномор'ї за останні 20 тис. років» (з ОНУ ім. І. І. Мечникова).
2007–2009 — «Проблема форм культурних й антропологічних контактів всередині ареалу й на кордонах ямної культурно-історичної спільності», ОНУ ім. І.І. Мечникова, Проект РГНФ – НАНУ (співкерівник проекту).
2006–2007 — Спільний українсько-російський науково-дослідний проект “Етнокультурні зв’язки степового населення за доби ранньої бронзи від Приуралля до Подністров’я”, НАН України та РГНФ – 2006 (проект № 20-06/06-01-911100 а/у).
2004 — українсько-англійський екологічний проект «Developing Integrated Coast Zone Management for Tiligul Liman to Optimise Long Term Economic Opportunities» (з Інститутом біології Південних морів та організацією «Eurocoast»).
Експедиційна діяльність:
2012–2014 — участь у спільній українсько-британській Трипільській експедиція (розкопки протоміста Небелівка на Кіровоградщині). під керівництвом д.і.н. М. Ю. Відейко та PhD професора Дж. Чепмена.
2005–2011 — начальник Дністро-Бугської експедиції та заступник начальника Білгород-Тірської експедиції Інституту археології НАН України (під керівництвом Т. Л. Самойлової).
2001–2004 — участь у експедиціях відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в Одеській області (під керівництвом д.і.н. О. М. Дзиговського, к.і.н. Т. Л. Самойлової).
1990–1993 — начальник експедицій Одеського охоронного археологічного центру
1976–1989 — участь у експедиціях відділу археології Північно-Західного Причорномор’я в Одеській області (під керівництвом д.і.н. В. Н. Станк, к.і.н. І. Т. Чернякова, к.і.н. Л. В. Субботина).
Педагогічна діяльність:
2014 — професор кафедри археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова,
2005-2010 -– доцент кафедри археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова,
2012 — лекції студентам історичного факультету (спеціальність «Археологія») Університету ім. Адама Міцкевича (м. Познань. Польща).
Наукові організації й товариства:
Член-кореспондент Німецького археологічного інституту (Берлін) з 2023 р.
Дисертаційні дослідження:
2014 –– «Історія населення Північно-Західного Причорномор’я наприкінці IV–III тис. до н. е.». дисертація на здобуття наукового ступеню доктора історичних наук за спеціальністю «археологія»; науковий консультант – д.і.н. В. В. Отрощенко.
2000 –– «Населення ямної культурно-історичної спільноти Північно-Західного Причорномор’я (дослід соціологічної інтерпретації поховальних пам’яток)» – дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія»; науковий керівник – к.і.н. В. В. Отрощенко.
Освіта:
1974–1980 — історичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова (нині Одеській Національний Університет імені І. І. Мечникова), спеціальність «вчитель історії та суспільствознавства».
- Категорія: Співробітники
Ігор Вікторович Сапожников
Доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Відділ археології Криму та Північно-Західного Причорномор’я вул. Пушкінська, 37 Тел.: +380 (48) 722 01 93 E-mail: @iananu.org.ua ORCID: 0000-0003-3889-6714 |
Профіль
Наукові інтереси:
Кам’яна доба Північно-Західного Причорномор’я, новобудовні дослідження, пошук та картографування нових археологічних об’єктів, античні та середньовічні оборонні споруди.
Поточні дослідження й проекти:
«Матеріальна культура давнього Причорномор'я як індикатор впливу глобальних міграційних процесів»
Стипендії та гранти:
2016–2019 — координатор розвідок, експертиз та досліджень археологічних пам’яток, що потрапляють в межі землевідведення та зони новобудов на території Одеської області.
2005–2006 — проект з дослідження кам’яної сировинної бази палеоліту України, Угорщини та Франції «Current issues of chipped stone raw material research» (ЕСОNЕТ),
2006 — участь у ХV конгресі Міжнародної Спілки доісториків і протоісториків – UISPP (Лісабон, Португалія) з доповіддю «Ukrainian Upper Palaeolithic: Territory and Culture. Current Insights into Environmental-Climatic Change and Cultural Adaptations» – «Верхній палеоліт України: територія і культура. Сучасний нарис природньо-климатичних змін та культурної адаптації» (Співавт. В. М. Степанчук, С. М. Рижов, М. І. Гладких),
2004–2005 — Міжнародна програма з хронології пам’яток Півдня України (ІА НАНУ, університет Сорбона- 2 та Київська радіовуглецева лабораторія).
Експедиційна діяльність:
2006–2008 — начальник Ізмаїльської новобудовної експедиції ІА НАНУ. Крім того, з 2000 року брав участь в інших експедиціях ІА НАНУ (нач. -– Л.Л. Залізняк, В.М. Степанчук та ін.),
2003 -– зам. начальника Чорнобильської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1997 -– начальник Одеського загону експедиції «Часи козацькі» УТОПІК (працював в дельті Дуная, Румунія),
1988–1993 -– начальник Буго-Дністровської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1986 -– начальник Лиманського загону Дунай-Дністровської новобудовної експедиції ІА НАНУ,
1970, 1972-1977, 1979-1982, 1985, 1987 -– участь у новобудовних та бюджетних експедиціях Одеського держуніверситету ім. І.І. Мечникова (нач. -– А.Г. Загинайло та ін.), Одеського археологічного музею (нач. -– Н.М. Секерська, Е.Ф. Патокова та ін.), Інституту археології АН СРСР (нач. -– Н.Д. Праслов, Н.К. Анісюткін, В.М. Массон, Г.Ф. Коробкова), Молдавської АН (нач. — Н.А. Кетрару, І.О. Борзіяк), Інституту археології АН УРСР (нач. -– І.Л. Алексеєва, С.Д. Крижицький, О.В. Гудкова, І.Т. Черняков, Л.В. Суботин та ін.).
Педагогічна діяльність:
1999–2002 -– доцент Іллічівського навчально-наукового центру Одеського держуніверситету ім. І.І. Мечникова.
Наукові організації й товариства:
Член-представник від України у комісії «Верхній палеоліт» Міжнародної спілки до- і протоісториків (UISPP, Лондон).
Член Нацiональної спiлки журналiстiв України.
Член Нацiональної спiлки краэзнавців України.
Почесний громадянин міста Овідіополь (2013 р.).
Відзнаки:
2018 — Ювілейна почесна грамота до 100-річчя НАН України.
2011 — почесна грамота Південного наукового центру НАН України та Ради ректорів вищих навчальних закладів Одеського регіону — за значний внесок в розвиток археологічних досліджень на території Північно-Західного Причорномор'я, за діяльність у галузі охорони пам'яток археології, історії та культури, просвітніцьку та громадську діяльність.
2008 — почесна грамота Одеської обласної Ради за багаторічну сумлінну працю в освітній галузі.
Дисертаційні дослідження:
2005 — «Пізній палеоліт степів південного заходу України: хронологія, періодизація і господарство». Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора історичних наук за спеціальністю «археологія»,
1987 -– «Пізній палеоліт степів Нижнього Придністров’я. Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата історичних наук за спеціальністю «археологія», науковий керівник — проф. П.Й. Борисковський.
Освіта:
1983–1987 — Ленінградське відділення Інституту археології АН СРСР, заочна аспірантура за спеціальністю «археологія»,
1972–1977 — історичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова (нині Одеській національний університет
ім. І.І. Мечникова), спеціальність «вчитель історії та суспільствознавства»; спеціалізація – кафедра археології, прадавньої історіїї та середніх віков (завідуючий — проф. П.Й. Каришковський).
Сторінка 1 із 2